COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 7. mája 2021. Sviatok má Monika zajtra má sviatok Ingrida .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Tlačové správy arrow PostCovid pacientov rehabilitujeme už aj na klinike v areáli na Rastislavovej ulici
PostCovid pacientov rehabilitujeme už aj na klinike v areáli na Rastislavovej ulici Formátovať pre tlač

13 apríl 2021    

Vzhľadom k aktuálne sa zlepšujúcemu  vývoju pandemickej situácie otvorila Univerzitná nemocnica  L. Pasteura Košice  ambulancie Kliniky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (KFBLR) na Rastislavovej ulici pre postcovidových pacientov. Pracovisko doposiaľ slúžilo len na liečbu hospitalizovaných COVID pacientov.
Lekári, zdravotné sestry a rehabilitační pracovníci kliniky stoja od začiatku v prvej línii zdravotníkov, ktorí sa starajú o covidových pacientov.  „Pandémia koronavírusu  nás postavila pred nové, náročné  výzvy. Pracovníci našej kliniky od začiatku pandémie zabezpečujú akútnu rehabilitačnú starostlivosť na všetkých lôžkových pracoviskách u pacientov s ochorením COVID-19. Ide predovšetkým o respiračnú fyzioterapiu, ale aj celkovú rehabilitáciu podľa stavu pacienta. V uplynulom období boli dni, kedy sme konziliárne rehabilitačne  vyšetrili aj viac než 50 pacientov denne. Mimoriadne nás teší, že u významnej časti pacientov sa aj po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19  stav natoľko zlepšil, že mohli odísť do domácej starostlivosti,“ uviedol doc. MUDr. Peter Takáč  PhD., prednosta KFBLR UNLP a LF UPJŠ .

Image

Za 3 mesiace poskytli  ležiacim covid pacientom rehabilitačnú liečbu viac než 7000 krát
V mesiacoch január až marec 25 fyzioterapeutov rehabilitovalo denne 130 pacientov, ktorí boli s COVID-19 hospitalizovaní v UNLP. Spolu tak zdravotníci z kliniky poskytli za tri mesiace rehabilitačnú liečbu viac než 7000 krát. 
V znovu otvorených ambulanciách bude prioritu liečba pacientov s PostCovid syndrómom, ktorý sa prejavuje u pacientov po  prekonaní ochorenia COVID-19 čoraz viac. „U mnohých pretrvávajú príznaky, ktoré zhoršujú kvalitu života, znižujú funkčné schopnosti pacienta a pri neliečení môžu spôsobiť aj trvalé následky. Existujú štatistiky, podľa ktorých až 76 % hospitalizovaných pacientov s COVID-19 má pretrvávajúce príznaky aj šesť mesiacov po vyliečení. Až 56% pacientov má poškodené pľúca aj tri mesiace po prepustení z nemocnice. U pacientov sa však vyskytujú aj ďalšie príznaky ako bolesti kĺbov, hrudníka, chrbtice, únava, slabosť a ďalšie. Pre týchto pacientov zahajuje naša klinika starostlivosť zatiaľ ambulantnou formou,“ dodal prednosta.

Image

Starostlivosť o postcovidového pacienta
Každého PostCovid pacienta vyšetrí rehabilitačný lekár, ktorý mu podľa jeho zdravotného stavu naordinuje rehabilitačnú liečbu. „Intenzita postcovidovej rehabilitácie i skladba terapií je vždy v súlade s aktuálnym zdravotným a psychickým stavom pacienta. Cieľom našej liečby je maximálne možná reintegrácie poškodeného jedinca do spoločnosti. Tak, aby mohol znova plnohodnotne pracovať,  venovať sa rodine, svojim záľubám, aby kvôli prekonanému ochoreniu pociťoval minimálne nepohodlie v živote,“ vysvetľuje MUDr. Ildikó Morochovičová, zástupkyňa prednostu KFBLR.
V krátkom čase pribudne na klinike aj nový prístroj laserovej terapie. „Pomáha v liečbe špecifických patológií, zápalov, bolesti, edémov a rovnako biostimuluje. Dokáže automaticky skenovať väčšiu plochu na tele pacienta, až do 900 cm2,“ vysvetľuje lekárka.

Pokiaľ chce pacient absolvovať liečbu v našich ambulanciách, je nevyhnutné,  aby ho všeobecný lekár odoslal najskôr 20 dní po poslednom pozitívnom PCR teste.  Ambulantnou cestou je možný aj predpis kompenzačných pomôcok.  Pacienti sa na ambulancie môžu objednať telefonicky: +421 55 615 2089 alebo +421 55 615 2117.

Image
prednosta doc. MUDr. Peter Takáč  PhD. a jeho zástupkyňa MUDr. Ildikó Morochovičová

Možnosti rehabilitácie na Klinike fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie:

1. liečebná telesná výchova - aktívna, asistovaná individuálna a skupinová; respiračná fyzioterapia; cievna gymnastika; špeciálne pohybové liečebné techniky (Bobath, Kabát, McKenzie, SM systém, DNS a iné); hydrokinezioterapia (bazén je kvôli epidemiologickej situácii  naďalej uzatvorený)
2. fyzikálna liečba - elektroterapia - prístroje na aplikáciu analgetických, stimulačných prúdov; ultrazvuková liečba; laseroterapia - nízkovýkonný laser;  vysokovýkonný lasera /HIL/; diatermia; magnetoterapia; termoterapia
3. manuálna a mobilizačná liečba
4. stimulačné masáže

K dispozícii postcovidovým pacientom sú v areáli na Rastislavovej 43 už aj ambulancie na neurologickom oddelení a na II. psychiatrickej klinike, postupne pribudnú ďalšie.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 15 apríl 2021 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001