COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 7. mája 2021. Sviatok má Monika zajtra má sviatok Ingrida .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow ČASOPIS ZDRAVIE: Do rána zabudne
ČASOPIS ZDRAVIE: Do rána zabudne Formátovať pre tlač

22 marec 2012    

UVEREJNENÉ: 22.3.2012 
Autor: Jana KOLLÁROVÁ  

Jess Lydonová vstáva každé ráno bez spomienok na predchádzajúci deň. Nepamätá si minuloročné Vianoce, svoje narodeniny ani to, že sa rozišla s priateľom.

Ešte minulý rok zvládla celý scenár k role v muzikáli We Will Rock You, dnes jej robí problém obyčajný život. „Niekedy si nepamätám, čo som mala na večeru. Keď si pozerám fotografie, som zmätená, kým mi mama nepovie, kto je na nich. Najsmutnejšia som však z toho, že si nepamätám minuloročný pohreb starej mamy. Netuším, čo som urobila alebo povedala pred desiatimi minútami,“ konštatuje so smútkom v hlase Jess Lydonová. Študentka umenia má ochorenie mozgu, ktoré spôsobuje, že si pamätá len to, čo sa udialo za posledných 24 hodín.

BO LESŤ HLAVY

Do nemocnice v októbri minulého roku priviedla Jess neutíchajúca bolesť hlavy a závraty.
Okrem toho jej slabol zrak aj sluch a strácala rovnováhu. Počas troch mesiacov podstúpila v nemocnici rôzne vyšetrenia a magnetická rezonancia zobrazila lézie v mozgu. Lekári jej diagnostikovali Susacov syndróm. Zriedkavé neurologické ochorenie má na svete len 250 ľudí. Neurológovia predpokladajú, že imunitný systém napadá zdravé tkanivá v mozgu, a preto sa v liečbe používajú hlavne imunosupresíva. Pomôcť môže aj hyperbarická komora. Jess sa momentálne lieči steroidmi, môže trvať aj päť rokov, než sa z toho dostane. Ak vôbec. V niektorých prípadoch pacienti s touto diagnózou prišli o zrak alebo o sluch. „Susacov syndróm je veľmi zriedkavé ochorenie, s ktorým sa väčšina neurologických centier stretáva raz za niekoľko rokov. Ťažko sa diagnostikuje, pretože nemá jediný typický príznak alebo pozitívny konfirmačný test,“ povedal neurológ Holger Allroggen z University Hospital Coventry and Warwickshire pre denník The Sun.

CHODÍME SPOLU?

Schopnosť zabúdať je najmä pri traumatizujúcich zážitkoch výhodou. Ak si však pamätáte len to, čo sa udialo za posledných 24 hodín z vášho života, podobne ako u mladej Jess, zo života sa stane peklo. Napriek tomu, že sa rozišla so svojím priateľom krátko potom, čo jej diagnostikovali ochorenie, každé ráno vstáva s presvedčením, že sú stále spolu. Tehotná kolegyňa jej musí každý deň, stále dokola vysvetľovať dôvod svojho priberania. Jess je obklopená pozdravmi od ľudí, ktorí jej želajú skoré uzdravenie, ale väčšinu mien si nevie priradiť k tvári, hoci ju mama presviedča, že pozná každého jedného odosielateľa. Pre nedávny pád, ktorý nasledoval po jednom z častých závratov, trávi väčšinu dní v rodinnom dome vo Walsgrave - dedine neďaleko anglického mesta Coventry. Mama jej pomáha aj so základnými úkonmi ako kúpanie či umývanie vlasov. „Je to nefér. Jess má celý život pred sebou, ale je paralyzovaná niečím, o čom vieme tak málo. Žije ako dôchodkyňa s alzheimerom,“ hovorí jej matka. Vyskytol sa u nás pacient so Susacovým syndrómom?
V roku 2002 sme diagnostikovali Susacov syndróm u 30-ročného muža, ktorý bol hospitalizovaný pre silnú bolesť hlavy, závraty a úbytok sluchu vpravo. O mesiac sa pridala ťažká porucha sluchu vľavo, neostré videnie, postihnutie reči, neschopnosť koncentrácie, závraty a slabosť pravej ruky. Po imunosupresívnej a antitrombotickej liečbe v kombinácii s oxygenoterapiou došlo k čiastočnej úprave niektorých neurologických porúch. Pacientovi zostala trvalá ťažká obojstranná porucha sluchu a rozmazané videnie jedného oka. Ďalšie ataky ochorenia sa už nevyskytli. Ide o prvý dovtedy dokumentovaný prípad na Slovensku, ale predpokladáme, že ich môže byť oveľa viac.

Ustúpi sám

Doc. MUDr. Jarmila Szilasiová , PhD., Neurologická klinika LF UPJŠ a Univerzitná nemocnica L. Pasteura, Košice

* Aké su príznaky Susacovho syndrómu?

Susacov syndróm je veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré spôsobujú mnohopočetné trombózy drobných ciev vnútorného ucha (slimáka), sietnice a mozgu. Spočiatku ho sprevádza silná bolesť hlavy podobná migréne, klinické prejavy sa môžu opakovať v atakoch, v epizódach zhoršenia a následného zlepšenia. Ochorenie trvá jeden až dva roky, potom sa už neopakuje. Poruchy zraku sa prejavujú výpadkami v zornom poli, v ťažkých prípadoch až trvalou slepotou. Postihnutie ciev sluchového a rovnovážneho orgánu vo vnútornom uchu vedie k obojstrannému zhoršeniu sluchu až k hluchote, hučaniu v uchu, časté sú závraty a pády. Neuropsychiatrické postihnutie závisí od miesta postihnutých ciev mozgu. Môžu sa prejaviť ako zmätenosť, zmeny správania a nálady - paranoja, depresia, poruchy koncentrácie až ťažký deficit pamäti - demencia, závraty, epileptické záchvaty, poruchy rovnováhy, slabosť alebo strata citlivosti končatín, poruchy výslovnosti. Choroba zanecháva trvalé poškodenie rôzneho stupňa, pričom najzávažnejšie býva neurologické postihnutie.

* Ako sa diagnostikuje?

Ak sa o ochorení uvažuje, jeho diagnostika nie je náročná. Trombózy ciev mozgu možno dokázať magnetickou rezonanciou, ktorá vizualizuje mnohopočetné drobné infarkty, ložiská v bielej a sivej hmote mozgu. Vyšetrením očného pozadia a retinálnou angiografiou možno dokázať mnohopočetné uzávery vetiev sietnicových artérií. Laboratórne vyšetrenie krvi ani mozgomiechového moku nevykazuje žiadne patologické odchýlky.

* Dá sa odlíšiť od iných neurologických ochorení?

Susacov syndróm môže pestrým klinickým obrazom imitovať mnoho ochorení, najčastejšie sklerózu multiplex pre podobnosť neurologických symptómov a čiastočne aj obrazu v magnetickej rezonancii. V rozlíšení oboch ochorení je užitočné vyšetrenie mozgomiechového moku. U pacientov so sclerosis multiplex nastávajú charakteristické zmeny, ktoré nie sú pri Susacovom syndróme. V magnetickej rezonancii nachádzame pri skleróze multiplex inú polohu, veľkosť, tvar a signálové charakteristiky ložísk. Ďalšie ochorenia s podobnými klinickými príznakmi sú Menierova choroba, komplikovaná migréna, encefalitída, autoimunitné ochorenia a vaskulitídy.

* Čo vyvoláva ochorenie ?

Príčina tejto záhadnej choroby nie je dodnes objasnená, je tu však určitá podobnosť s ochoreniami zo skupiny reumatických alebo imunitných porúch postihujúcich cievy. Najčastejšie sa vyskytuje u mladých dospelých osôb, medzi dvadsiatym až päťdesiatym rokom, prevažne u žien. Doteraz bol celosvetovo popísaný približne v 250 prípadoch.

* Ako sa lieči?

Včasným rozpoznaním ochorenia a liečbou možno čiastočne predísť trvalému postihnutiu pacienta. Odporúčajú sa preparáty brániace vzniku ďalších cievnych uzáverov. Podávajú sa antitrombotiká alebo antikoagulanciá, niektorí odborníci odporúčajú imunosupresíva.

* Aká je jeho prognóza?

Ochorenie nie je smrteľné. Aj bez liečby môže nastať určité zlepšenie, ale vo väčšine prípadov zanecháva stredne ťažký až ťažký stupeň postihnutia sluchu, zraku, rovnováhy, pamäti, myslenia a hybnosti. Tento stav je trvalý a môže viesť k invalidite postihnutého.

* Môže ustúpiť spontánne?

Prejavy syndrómu sa môžu zmierniť aj spontánne, bez liečby. Úplná úprava stavu nebola doteraz zdokumentovaná v žiadnom prípade, väčšina pacientov má stredne ťažké až ťažké trvalé následky. *


 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001