Ilustračná foto - personál

Situácia v košickom UCC je pokojnejšia ako na začiatku vojny na Ukrajine

Ukraine Care Centre (UCC) UNLP navštívila epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Isabelle Devaux, MPH., PhD. „Prišla som sa pozrieť, ako na Slovensku fungujú centrá pre utečencov z Ukrajiny a tiež by som rada spoznala najväčšie nemocnice v regióne, ktoré sa prioritne starajú o utečencov – v Košiciach, v Humennom a Michalovciach. Pokiaľ je potrebné, WHO ponúka slovenským zdravotníkom pomoc,“ uviedla na úvod svojej návštevy.
„Všetci utečenci z Ukrajiny dostávajú rovnakú liečbu, za rovnakých podmienok ako slovenskí občania,“ informoval ju MUDr. Martin Novotný, PhD. zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny. V súčasnosti vyhľadáva služby nášho UCC menej utečencov – do 15 denne. „V prvých mesiacoch po vypuknutí vojny to bolo aj vyše 30 ľudí denne. A tiež utečenci, ktorí potrebovali akútnu pomoc a vyhľadali naše urgentné príjmy,“ dodal.

Na začiatku to bolo náročné, zdravotníci UNLP to zvládli bez problémov
Zabezpečiť zdravotnú starostlivosť bolo v tom čase náročnejšie, pretože po dvoch rokoch pandémie išlo o novú situáciu, na ktorú nikto na Slovensku nebol pripravený. UNLP Košice však okamžite, ako prvá v krajine, zriadila samostatné UCC pre ľudí z Ukrajiny, aby sa rýchlo a čo najjednoduchšie dostali k zdravotným službám a pomoci zdravotníkov.
„V súčasnosti prichádzajú z Ukrajiny najmä pacienti, ktorí si potrebujú predpísať lieky. Ide o ľudí, u ktorých sa vyskytne dekompenzácia ich pôvodných ochorení,“ vysvetľuje Oksana Marianová, lekárka pôvodom z Ukrajiny, ktorá sa ako všeobecná lekárka pred pár týždňami ujala vedenia UCC. Na Slovensko prišla rok pred vypuknutím vojny.

Ukrajinci si pomáhajú
V našom UCC od začiatku pôsobia zdravotníci, ktorí sú z Ukrajiny, či už sú to lekári alebo sestry. Vedia komunikovať s pacientami ich rodnou rečou, čo je veľmi dôležité pri opise diagnózy, ako aj následnej liečbe, či odporúčaniach, akú ďalšiu odbornú pomoc musia vyhľadať. Práve túto skutočnosť mimoriadne ocenili zdravotníci z WHO, ktorí navštívili naše UCC pred pár mesiacmi, krátko po jeho vzniku.
Okrem bežnej zdravotnej pomoci poskytuje UNLP aj akútnu pomoc pacientom z Ukrajiny, či budúcim ukrajinským matkám. M. Novotný zároveň ocenil veľmi dobrú spoluprácu s ostatnými zdravotníckymi zariadeniami v okolí, kam posielame pacientov – utečencov podľa okolností ich zdravotného problému. Veľmi pružne funguje najmä spolupráca s Detskou fakultnou nemocnicou, ktorá sa stará o detských utečencov. Pokiaľ ide o infekčné ochorenia či vakcináciu, M. Novotný ubezpečil zástupkyňu WHO, že UNLP je plne k dispozícii utečencom aj v tomto smere.