Ilustračná foto - personál

Odborníci UNLP radia aj pomocou videí

Otecko s bábätkom

Čo robiť, aby sa rodičia vyhli nesprávnemu pohybovému vývinu dieťaťa? Ako správne držať bábätko?

Správna manipulácia s bábätkom od najútlejšieho veku ovplyvňuje vývoj jeho pohybového aparátu. V UNLP Košice sa odborníci z Oddelenia fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFBLR, pracovisko na Tr. SNP) postarajú ročne o viac než 200 novorodencov, ktorí potrebujú pomoc, či už pre vrodené alebo získané ochorenia pohybového aparátu. „Najčastejšie sa venujeme bábätkám pre zaostávanie alebo odchýlky v pohybovom vývine, pre problémy, ktoré vznikli v perinatálnom období, teda pred narodením, počas pôrodu alebo po narodení,“ hovorí primárka OFBLR UNLP Košice, MUDr. Miriam Dziaková.

MUDr. Dziaková primárka fyziatrie balneológie a liečebnej medicíny

Ak ide o vrodené vývojové chyby, rizikový priebeh tehotenstva alebo rôzne zdravotné ťažkosti dieťatka v popôrodnom období, pristupujú odborníci k liečbe čo najskôr. „V prípade predčasne narodených detí a detí so svalovou slabosťou je dôležité, ako sa s nimi manipuluje pri dojčení, pri prebaľovaní, polohovaní, nosení, obliekaní, aby sme nevyvolali chybné postavenie dieťaťa, resp. chybné držanie chrbtice a kĺbov končatín. Vždy sa snažíme rodičov poučiť a názorne im ukázať, ako manipulovať s bábätkom, ako ho polohovať, otáčať a nosiť. Neodporúčame rodičom pasívne „pomáhať“ deťom, keď sa chcú posadiť, postaviť, alebo keď začínajú chodiť. Každé dieťatko je jedinečné, individuálne vo svojom vývine. Doba, kedy začne sedieť, liezť, stavať sa na nožičky alebo chodiť, môže byť preto odlišná od jeho rovesníkov,“ dodáva primárka (na fotke vpravo).

Pre hodnotenie pohybového vývinu existujú tabuľkové hodnoty a lekár – špecialista posúdi, či pohybový vývoj napreduje v rámci normy alebo či sú zistené odchýlky indikáciou na začatie liečby.

Kedy by mal rodič spozornieť?

Pediatri, alebo neurológovia odosielajú do rehabilitačných ambulancií deti, ktoré vykazujú odchýlky od bežného fyziologického vývinu. „Ide napríklad o situácie, keď sa dieťa vytáča na jednu stranu, alebo dáva prednosť len jednej strane. Tiež v prípade, ak sa v polohe na brušku dostáva do nadmerného záklonu. Ťažkosti každého dieťatka sa musia posudzovať individuálne, aj liečbu nasadzujeme vždy podľa toho. Čo je vhodné pre jedno dieťa a jeho zdravotný problém, nemusí byť vhodné pre iné,“ vysvetľuje Miriam Dziaková.

Odborníci UNLP pripravili pre rodičov sériu videí

Zároveň neodporúča, aby sa mamičky riadili len informáciami získanými z internetu. V prípade pochybností o zdravom pohybovom vývine svojho dieťatka by mali vyhľadať odbornú pomoc a poradiť sa s profesionálmi. „Neodborné rady z internetu môžu dokonca dieťatku v jeho vývine poškodiť. Odporúčam v prípade neistoty rodičov, aby sa poradili s pediatrom, prípadne s rehabilitačnými odborníkmi.“ Aj preto odborníci UNLP pripravili sériu videí, ktorá pomôže rodičom. Pozrieť si ich môžete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=rcZoovZ3pBw

https://m.youtube.com/watch?v=A5vjn8WjNNw

https://m.youtube.com/watch?v=0qPQZzp7hak

 

Odborníci UNLP zároveň ponúkajú rehabilitačný program pri vrodených a získaných poruchách pohybového systému, centrálnych tonusových a koordinačných poruchách u detí, ich prevenciu a liečbu.

Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?

  • Ak dieťatko aj po 6 týždňoch otáča hlavičku väčšinou do jednej strany
  • Ak sa dieťatko nadmerne zakláňa
  • Ak sa z polohy na brušku „pretočí“ na chrbátik do 3. mesiacov (pre nestabilitu prepadá z bruška na chrbátik)
  • Ak po 6. týždni nesleduje mamičku, neusmieva sa (nefixuje zrakom, chýba kontaktný úsmev)
  • Ak si po 8. týždni nechytá ručičky – „nemodlí sa“ (chýba koordinácia ruka – ruka)
  • Ak sa dieťatko veľmi ľaká po 3. mesiaci (prítomné dystonické ataky)