Ilustračná foto - personál

Borelióza versus kliešťová encefalitída

Kliešte. Záhadné a nepríjemné malé stvorenia. Patria medzi tie, ktoré nám kazia radosť z pekného počasia a výletov, či obyčajných prechádzok do prírody. Vieme im predchádzať rôznymi prípravkami proti parazitom. Aj tak však nezabúdajme na: KONTROLU tela po návrate z prírody, najmä u detí. To je tá najdôležitejšia rada. Druhá je: NEPANIKÁRTE, ak si nájdete prisatého kliešťa. Stačí ho vybrať. Lekára vyhľadajte len v tom prípade, ak by sa u vás objavili nežiadúce príznaky.

Lymská borelióza

Lymská choroba alebo lymská borelióza je bakteriálne ochorenie, ktoré vzniká po poštípaní nakazeným kliešťom. Nie každý kliešť je automaticky nakazený a nie vždy dôjde k nakazeniu človeka. „Ide o ochorenie, ktoré má široké spektrum príznakov, závisia od toho,  ako dlho trvá. Doposiaľ sa nezistil iný spôsob prenosu boreliózy na človeka, iba z kliešťa po uštipnutí,“ vysvetľuje MUDr. Martin Novotný, PhD., zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Lekár považuje za problém skôr to, že si ľudia nemusia všimnúť, že mali na sebe prisatého kliešťa. „Kliešť je hmyz, ktorý saje krv. Potom, ako sa nakŕmi, sa sám odlúči z tela človeka. Môže sa pokojne stať, že si ho človek ani nevšimne, najmä v lokalite, kde na to nevidíme.“ Samotný kliešť sa nakazí od voľne žijúcich zvierat. „Na človeka prenesie ochorenie vtedy, keď sa prisaje na niekoľko hodín alebo dokonca dní. Prenesie infekciu do kože. Je vysoko pravdepodobné, že ak človek odhalí kliešťa skoro, infekcia sa nemusí vôbec preniesť.“

Lekára vyhľadajte, ak máte tieto príznaky

Ak na tele zbadáte kliešťa, nie je potrebné panikáriť. Sledujte svoj zdravotný stav. „Pokiaľ mi nič nie je, nie je dôvod vyhľadať lekára.  Základné príznaky, kedy je potrebné spozornieť, sú výrazné začervenanie kože v mieste vpichu, zvýšená teplota, bolesti hlavy, prípadne iné ťažkosti. Borelióza má tri štádia, a podľa toho sa prejavujú aj príznaky.“

Prvé štádium je typické začervenaním kože v mieste vpichu, s veľkosťou  zhruba 2-eurovej mince a bledou kožou v okolí. „V druhom štádiu už môže dôjsť k prenosu ochorenia na iné tkanivá. V tom je zákernosť ochorenia, že nie je lokalizovaná len na kožu v mieste vpichu, ale prenesie sa aj na spojivové tkanivo. Spôsobuje problémy aj v nervovej sústave, či dokonca na srdci. Je to síce pomerne zriedkavé, ale je tu aj riziko zápalu srdca.“

Príznaky v druhej fáze súvisia aj s tým, kde sa baktéria usídli, či sú to kĺby alebo nervový systém. „V treťom štádiu závisia príznaky od toho, ktorý orgánový systém je postihnutý. Môžu to byť mnohopočetné erytémy na koži. Čiže to, čo sa objavilo na začiatku len v mieste vpichu, sa vyskytuje už na celom tele. Takisto môžu vznikať degeneratívne zmeny na koži, koža je v tom prípade priesvitná ako papyrus a je bolestivá. Môžu vznikať aj mnohopočetné zápaly kĺbov. Pri postihnutí nervovej sústavy môžu vzniknúť bolesti nervov, či výpadky niektorých nervových funkcií.“

MUDr. Novotný Martin, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Liečba boreliózy

Liečba boreliózy závisí od štádia, v ktorom bola odhalená a od toho, ktorý orgán postihla. Základná liečba je pomocou antibiotík. „Následky choroby môžu ostať kvôli tomu, že niektoré orgánové systémy sa už nedajú opraviť. Odstránime síce samotné ochorenie, ale ostáva následok, ktorý baktéria spôsobila v tele. Náprava niekedy trvá dlhšie, než samotné ochorenie,“ vysvetľuje infektológ.

Pozor na nadmerné užívanie ATB

Bežná liečba trvá v rozmedzí od 10 do 28 dní, lieči sa antibiotikami (ATB). Novotný varuje pred šarlatánmi, ktorí liečia boreliózu antibiotikami aj dlhšie. „Pridaný efekt dlhodobej liečby antibiotikami nie je. Potvrdzujú to aj štúdie, ktoré porovnávali pacientov, ktorí užívali ATB rok a druhí užívali len placebo. Vysvetľujeme si to práve spomínanou skutočnosťou, že ostávajú následky, hoci samotná baktéria je už preč. ATB je potrebné nastaviť hlavne na to, aby pomohli pacientovi, ale nie v samotnej reparácii multisytémových orgánov. Naopak, nadmerné používanie ATB  môže vyvolať ďalšie problémy s trávením a podobne,“ dodáva Novotný.

Je rozdiel medzi príznakmi boreliózy u detí a dospelých?

Pokiaľ ide o klinické príznaky, ani veľmi nie. Aj u dieťaťa môže dôjsť k postihnutiu všetkých systémových orgánov. Niekedy sa dajú ťažšie rozpoznať príznaky ochorenia u menších detí, keďže niektoré funkcie sa u nich len vyvíjajú. „Rozdiel je určite v liečbe. V prípade detí sa nedajú použiť všetky druhy ATB. Rovnaký antibiotický režim majú deti s dospelými od 8 roku života.“

mlieko_ ilustračná fotografia

Kliešťová encefalitída

Pri borelióze sa nemôžeme nakaziť tým, že niečo zjeme, vypijeme, ani vtedy, keď nás uhryzne iný hmyz, či zviera.  „Naopak, pri kliešťovej encefalitíde sme v horšej situácii. Táto infekcia môže vzniknúť aj u hospodárskych zvierat.  Problematické sú najmä ovce  a kozy. Výskyt infekcie v ich mlieku môže byť obrovský, pokiaľ ide o nakazené zviera. V tomto prípade je možné sa nakaziť aj  konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov z nich. Slovensko, žiaľ, posledné roky vyhráva smutné prvá miesto vo výskyte encefalitídy po konzumácii mliečnych výrobkov z postihnutých zvierat.“

Rozdiel medzi boreliózou a encefalitídou je nielen v spôsobe prenosu, ale tiež v príznakoch. „Pre encefalitídu je typický dvojfázový priebeh. Pacient má najskôr typické príznaky virózy, akoby dostával chrípku. Cíti sa slabý, unavený, má bolesti svalov,  mierne zvýšenú teplotu, ktorá ustúpi. A po týždni sa v plnej paráde objaví druhá fáza horúčok,  ktorá sa môže prejaviť až ako zápal mozgu, zápal mozgových blán. Môže sa to skončiť aj fatálne alebo s následkami na celý život.“

Existuje množstvo ľudí, ktorí encefalitídu prekonali, ale nevedia o tom. Dôvodom je, že mohli mať prvotné príznaky, ako teplota či bolesti svalov a kĺbov, ktoré prešli a viac sa nevrátili. Znamená to, že sa u nich choroba nevyvinula do druhého štádia. „Aj encefalitída aj borelióza môžu mať závažné následky, ktoré ovplyvnia pacienta na celý život. U encefalitídy je však nástup príznakov a následkov veľmi rýchly. Pri borelióze má pacient následky vtedy, keď samotné ochorenie trvá dlho. Pri encefalitíde do dvoch týždňov vieme, aký je problém a aký je veľký.“

Proti encefalitíde sa môžete očkovať. Vakcína na boreliózu sa hľadá

Endemické oblasti, kde sa encefalitída vyskytuje, sú najmä podhorské oblasti stredného Slovenska, Rakúsko má tiež obrovské množstvo lokalít, kde sa nachádzajú nakazené kliešte. „Ale u našich susedov je omnoho vyššia očkovanosť proti kliešťovej encefalitíde ako u nás, je na úrovni 80 – 90%. Očkovanie sa odporúča najmä u tých, ktorí pracujú v prírode,“ uzatvára  MUDr. Novotný.

Vo zvukovej podobe nájdete informácie prednostu MUDr. Novotného aj tu