COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je štvrtok 3. decembra 2020. Sviatok má Oldrich zajtra má sviatok Barbora .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka
  Testovanie Covid-19
Oznam: 
Monitorovanie priestorov Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice kamerovým systémom (viac v položke „Ochrana osobných údajov“).
UNLP: COVID matky umiestňujeme po pôrode spolu s deťmi. Materské mlieko je najdôležitejšou ochranou.

03 december 2020   web - Tlačové správy  

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice mali všetky COVID pozitívne rodičky svoje deti po pôrode vždy blízko seba. Na oboch neonatologických oddeleniach nemocnice sa šiestim matkám s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 narodilo 6 detí.
„Jednoznačne podporujeme spojenie  matky a dieťaťa čo najskôr po pôrode. Samozrejme za predpokladu, že to zdravotný stav matky umožňuje a ide len o bezpríznakový priebeh ochorenia koronavírusu,“ hovorí primár Peter Krcho z Neonatologického oddelenia UNLP na Triede SNP.

Pripravený personál pomohol prekonať pri pôrode obavy a strach matky
Malý Oliver má už 5 týždňov, je zdravý a pekne prosperuje. Na svet prišiel za zložitých okolností, dnes sa však so sestričkou Izabelou a rodičmi tešia na prvého spoločného Mikuláša. Na ťažké chvíle, ktoré rodina zažila pri pôrode v októbri, už len spomínajú.

Image

7-ročnej Annamárii krátko pred pôrodom vyšiel pozitívny antigénový test na COVID-19. Previezť ju preto museli do tzv. červenej nemocnici na Rastislavovej ulici v Košiciach. „Bol to pre mňa šok, doslova hrôza, či som ráno pri rozlúčke nenakazila ročnú dcérku a moju mamu, ktorá sa o ňu mala postarať a pritom je onkologickou pacientkou. Tiež som sa neuveriteľne preľakla, aby sa malý nenarodil nakazený.“  Šok to bol aj preto, lebo nikto z rodiny nemal COVID-19. Samotná Annamária nemala žiadne príznaky ochorenia. 

V UNLP Košice ju čakal pripravený personál. „Lekár aj sestričky boli nesmierne milí a príjemní. Po prvotnom šoku a zdesení, že ma musia previesť do inej pôrodnice, som sa práve v tejto nemocnici konečne upokojila. Tunajší personál mi doslova vynahradil manžela, ktorý nemohol byť pri pôrode,“ spomína Annamária. Syna ukázali mame ihneď po pôrode, ochotný personál jej spravil aj fotografie, aby ich mohla poslať manželovi.
„Hneď ráno po pôrode sme mamičke priložili dieťatko k prsníku. Používala respirátor, pravidelne si umývala ruky. Dieťatko bolo umiestnené v postieľke, neďaleko jej lôžka. Tento spôsob starostlivosti si vybrala mamička, my sme jej vyšli v ústrety, pretože aj v prípadoch COVID pozitívnych matiek je veľmi dôležité, aby boli čo najskôr spolu s dieťatkom a mohli ho dojčiť,“ hovorí primárka Neonatologického oddelenia UNLP na Rastislavovej ulici MUDr. Iveta Kostelníková.

Keď som jedla, dodržiavala som väčší odstup, aby som kvapôčkami nepreniesla na synčeka  infekciu. Nemohla som ho objať, ani mu dať pusu, ale vedela som, že ho musím chrániť,“ vraví Annamária, ktorá si už obe deti užíva do sýtosti a chystajú sa na Vianoce. „Hoci mala pacientka obavy, aby sa jej narodené bábätko nenakazilo nebezpečnou chorobou, vysvetlil sme jej, že pokiaľ bude dodržiavať opatrenia, nemusí mať obavy,“ konštatuje primárka. Na jej oddelení mali tri prípady COVID pozitívnych či suspektných matiek. Vždy boli umiestnené so svojimi deťmi. „Uprednostňujeme toto riešenie. Je to najlepší spôsob ako sa postarať o matky s COVID-19 a o novorodencov. Samozrejme, pokiaľ matka nemá klinické príznaky ochorenia a jej zdravotný stav, ako aj zdravotný stav dieťaťa to umožňujú“. 

97,5% novorodencov COVID matiek je bezpríznakových
Podľa Petra Krcha je potrebné v prístupe k rodičkám na Slovensku zohľadňovať všetky poznatky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ale aj Centra pre kontrolu ochorení (CDC) a všetky zbery dát zo zahraničia (Štúdia z piatich medicínskych centier New Yorku, USA).
Zatiaľ údaje vyzerajú veľmi sľubne, COVID pozitívnym mamičkám sa rodia novorodenci, ktorí sú v  97,5% prípadov negatívni, nepodarilo sa jednoznačne dokázať ani vertikálny ani horizontálny prenos z matky na dieťa. Minulý týždeň som znova komunikoval s pracoviskami v New Yorku aj v Michigane. V týchto naozaj obrovských centrách nemali od marca ani jedného novorodenca s COVID pozitivitou, ktorý by mal závažné klinické prejavy. Materské mlieko vlastnej mamky nie je pre dieťa rizikové, práve naopak, výraznou mierou ho chráni pred všetkými vírusovými infekciami. Tešme sa, že je to tak a snažme sa neoddeľovať novorodencov od ich mamičiek vždy, pokiaľ to je možné a pokiaľ to zdravotný stav mamky a novorodenca dovoľuje,“ apeluje primár.
Zároveň dodáva, že aj oficiálne usmernenie pre pôrody by sa malo upraviť tak, „aby sa zdravotníci v našich v nemocniciach nebáli postarať o COVID pozitívne matky spolu s ich novorodencami. Jedinou metropolou Európy, kde sa deti COVID matiek od nich striktne oddeľujú, je Moskva, všade inde sa zdravotníci starajú o matku a dieťa spoločne.“

Image Image
MUDr. Iveta Kostelníková      MUDr. Peter Krcho, PhD. 

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 03 december 2020 )    
Roky stabilizovaní psychiatrickí pacienti zlyhávajú. Jednou z príčin je situácia s COVID-19.

01 december 2020   web - Tlačové správy  

Zhoršenie stavu nastáva hlavne u pacientov trpiacich depresiami a poruchami v dôsledku stresu.

Image

„Časť pacientov, u ktorých dominuje sociálna izolácia, zvláda pandémiu a obmedzenia kvôli šíreniu COVID-19 pomerne dobre. Veľká väčšina pacientov zvlášť trpiacich, depresiami alebo stresom podmienenými poruchami, sa však dostala do dekompenzácie aj po niekoľkých rokoch stabilizovaného priebehu ochorenia,“ konštatuje MUDr. Jozef Dragašek, PhD., prednosta I. psychiatrickej kliniky.

V čakárňach pred ambulanciami pribúdajú pacienti, u ktorých sa stále častejšie objavuje strach z COVID-19, o seba a svojich blízkych, a je súčasťou ich vyhýbavého správania sa a zhoršuje frustráciu. „Sú to pacienti, ktorí mali určité psychické ťažkosti už dlhšie a obavy z COVID-u boli pomyselnou „poslednou kvapkou“, po ktorej prepukli symptómy psychickej poruchy,“ hovorí prednosta Dragašek.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 03 december 2020 )   Čítať viac...  
Primár Krcho: S racionálnym užívaním antibiotík musíme začať čo najskôr- u novorodencov

26 november 2020   web - Tlačové správy  

Pred pár dňami sme si pripomenuli Európsky deň zvyšovania povedomia o antibiotikách. Ministerstvo zdravotníctva SR spolu so Štátnym úradom verejného zdravotníctva (ŠÚKL) upozornili na to, že pri nesprávnom alebo nadmernom užívaní antibiotík vzniká u človeka antibiotická rezistencia. Predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre naše zdravie a spoločnosť, pretože vedie k vyššej úmrtnosti, alebo dlhšej hospitalizácii pacientov. S tým sú spojené aj vyššie náklady na liečbu.

Image   

V UNLP sme  znížili liečbu ATB u novorodencov 

Podľa primára Neonatologického oddelenia UNLP Košice (pracovisko Tr. SNP) MUDr. Petra Krcha je potrebný racionálny prístup k antibiotickej liečbe už od narodenia dieťaťa. „Tento rok sme v UNLP znížili spotrebu antibiotík u našich najmenších pacientov, u novorodencov. Dosiahli sme to meraním CRP a sledovaním zdravotného stavu malých pacientov, u ktorých sa po pôrode predpokladala infekcia či iné zdravotné problémy." 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 01 december 2020 )   Čítať viac...  
Sestrička z Kliniky úrazovej chirurgie UNLP vyhrala ocenenie "Moja sestra"

26 november 2020   web - Pozvánky - Oznamy  

Sestra Mgr. Marianna Hrehová získala v celoslovenskej ankete najviac hlasov a pacientske organizácie jej udelili ocenenie "Moja sestra".

Image

Už 15 rokov pracuje ako sestra na Klinike úrazovej chirurgie a 14 rokov na septickom oddelení v Univerzitnej nemocnici L. Paustera v Košiciach. O pacientov s chronickými ranami sa stará naozaj ukážkovo a vždy si ochotne ukrojí aj zo svojho voľného času, aby im mohla pomôcť zahojiť rany, utíšiť ich bolesť empatickým slovom, rovnako aj ich blízkym. Pri práci v prospech svojich pacientov sa neuspokojí len s doterajšími skúsenosťami a vedomosťami. Neustále sa vzdeláva a hľadá nové informácie o ošetrovaní chronických rán pacientov. Svoje poznatky potom posúva ďalej v rámci svojich prednášok.

Našej "Simi", ako ju v nemocnici kolegovia volajú, zo srdca GRATULUJEME. 

 

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 30 november 2020 )    
Nadmerná konzumácia červeného mäsa môže viesť k rakovine hrubého čreva

25 november 2020   web - Tlačové správy  

Na raňajky šunka či saláma, na obed obedové menu s mäsom neznámeho pôvodu a na večeru chlieb so slaninou. To je luxus, ktorí si naši predkovia nemohli dovoliť. Mäso sa jedlo oveľa zriedkavejšie, zhruba raz do týždňa a bolo zväčša odchované na vlastnom dvore. Dnes si už
v obchode kúpime mäsové výrobky od výmyslu sveta, ale to, ako a kde tento produkt vznikol, nás zväčša nezaujíma. S konzumáciou živočíšnych tukov by sme to však nemali preháňať. Receptom pre zdravie je pestrá a vyvážená strava.

Image

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 25 november 2020 )   Čítať viac...  
<< Začiatok < Predchádzajúce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Ďalšie > Koniec >>

Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov
Kto je online?
Máme 210 návštevníkov online

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

 Zmluvný partner:  


©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001