COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je piatok 23. apríla 2021. Sviatok má Vojtech zajtra má sviatok Juraj .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Tlačové správy arrow Volaní na Linke dôvery a Linke nádeje v týchto dňoch pribúda
Volaní na Linke dôvery a Linke nádeje v týchto dňoch pribúda Formátovať pre tlač

19 december 2007    

Pracovníci Linky nádeje a Linky dôvery, ktoré prevádzkuje Fakultná nemocnica L. Pasteura Košice a dá sa na ne volať nepretržite, mávajú Vianočné sviatky tradične perné. Počet telefonátov stúpa už v predvianočnom období, no zúfalí klienti volávajú na známe čísla aj počas Vianoc. Vlani napríklad zaznamenali psychológovia na Linke dôvery počas Štedrého dňa jedenásť hovorov. Väčšinou volali nešťastné ženy, ktorým sa rozpadol vzťah a cítili sa opustené, ale aj starší ľudia, ktorí nemali s kým tráviť Vianoce.

V očakávaní sviatkov pocit samoty rastie a ľudia si oveľa viac než inokedy uvedomujú svoju opustenosť. Neraz riešia i existenčné problémy, ako napríklad žena v strednom veku, ktorá voláva v týchto dňoch na Linku dôvery. Pod vplyvom rozpadu manželstva sa zadĺžila a má veľký problém zabezpečiť pre deti štedré Vianoce, s čím sa nedokáže vyrovnať. Takýchto telefonátov je v tomto období okolo dvadsať denne. Po iné dni v roku ich je okolo pätnásť.

Od začiatku roka zaznamenali pracovníci Linky dôvery už vyše 5800 hovorov, čo je o štvrtinu viac, než v predošlom roku. Najčastejšie volajú ľudia vo veku 25-40 rokov, prevažne ženy. Hlavnými témami volaní sú rôzne problémy vo vzťahoch, predovšetkým nevera. Druhým fenoménom sú manželky úspešných podnikateľov – zatiaľ čo muži trávia dlhé hodiny v práci a obchody si dojednávajú na večierkoch, ich manželky nepracujú a cítia sa osamotené.

„Na Linku dôvery volajú ľudia z celého Slovenska, často z Bratislavy a okolia, kde podobná linka nie je v prevádzke, ale aj zo zahraničia. Problémy žiadneho z nich síce nevyriešime, ale volajúcim podáme pomocnú ruku vo chvíli, keď sa cítia bezradní a nevedia, čo ďalej,“ hovorí Emília Kučerová, zdravotná sestra so špecializáciou v odbore psychológie, s ktorej hlasom sa stretávajú volajúci na Linku dôvery. Pôsobí pod II. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice a jej telefónne číslo je 055/ 622 2323.

Krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor, riešia obyčajne pracovníci Linky nádeje. Tá pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice a telefonický kontakt na ňu je 055/ 644 1155. Aj na tomto čísle v týchto dňoch volaní pribúda.

V tomto predvianočnom čase volá na Linku  nádeje veľa starších ľudí, ktorí ťažko prežívajú skutočnosť, že sviatky strávia osamote. To ma vždy mrzí, považujem to za vrchol ľudskej bezcitnosti a bezcharakternosti, nechať starých ľudí počas Vianoc samých,“ konštatuje vedúci Linky nádeje PhDr. Ľudovít Beleš. Podľa jeho slov voláva na túto linku aj veľa mužov, ktorí taktiež občas potrebujú ochranu, napríklad keď sú neodôvodnene podozrievaní z toho, že pijú alebo majú milenku.

 „Vždy hľadáme riešenie, ktoré pomôže vyriešiť klientov problém tak, aby nepotreboval ďalšiu pomoc. Vzhľadom na vážnosť situácie mu niekedy navrhneme hospitalizáciu alebo ambulantnú liečbu, prípadne pokračujeme v dlhodobejšej telefonickej psychoterapii,“ poznamenáva PhDr. Ľudovít Beleš.

...

Linka dôvery má telefónne číslo 055/ 622 2323 a Linka nádeje číslo 055/ 644 1155.  Obe sú v prevádzke nepretržite.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 03 január 2008 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001