Dnes je utorok 11. augusta 2020. Sviatok má Zuzana zajtra má sviatok Darina .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Tento rok sa do Mikulášskej kvapky krvi v UNLP Košice zapojilo spolu 132 darcov
Tento rok sa do Mikulášskej kvapky krvi v UNLP Košice zapojilo spolu 132 darcov Formátovať pre tlač

13 december 2018    

VI. ročník Mikulášskej kvapky krvi prišli okrem našich zamestnancov a iných ľudí mimo nemocnice podporiť aj košickí športovci z klubu Košice Crows

Image
Foto: Dionýz Kiss

„Chcem sa veľmi pekne poďakovať všetkým tým, ktorý sa s nami rozhodli podporiť dobrú vec. Mikulášskej kvapky krvi sa každý rok ako darca zúčastňujem aj ja sám a vždy mám z toho veľmi dobrý pocit. Je to to najmenej, čo môžete urobiť pre druhých. Navyše nikdy neviete, kedy krv budete potrebovať vy alebo niekto z vašich blízkych." uviedol generálny riaditeľ nemocnice, MUDr. Milan Maďar.

Image
Foto: Dionýz Kiss

Darovať krv napokon po prvotnom- kontrolnom odbere nemohlo 11 osôb. Za hádzanárov z klubu Košice Crows, ktorí sa taktiež rozhodli zapojiť, vyjadril spokojnosť prezident klubu Filipa Fabišíka, taktiež prvodarca: „Mám veľmi dobrý pocit z toho, že sme sa ako tím rozhodli podporiť túto akciu. Darovať krv je správna vec, stačí si nájsť pár minút zo svojho času a niekomu tým môžeme darovať veľa hodín, dní či mesiacov života. Veľmi radi prídeme opäť." 

Image
Foto: Dionýz Kiss

Aj tohtoročnú kvapku sme zrealizovali s podporou Národnej transfúznej služby Košice. Odber sa realizoval na Tr. SNP 1 v ich priestoroch, mobilná jednotka prišla aj do Pavilónu zdravia v areáli nemocnice na Rastislavovej ulici. Ako uviedla MUDr. Zuzana Marcinová: „Všetkým darcom odoberáme 400 až 450 ml krvi, ktorá by mala stiecť do 10 minút. Krv sa po odbere nechá postáť, pri mobilnom odbere sa potom dáva do chladničky, kde je presne určená teplota. V NTS sa neskôr dá do centrifúgy, kde sa oddelia jednotlivé časti, ktoré sa potom ďalej spracúvajú. Oddeľujú sa červené krvinky, plazma a zmes bielych krviniek s krvnými doštičkami." Pri darovaní pacientovi sa pospájajú krvné doštičky od viacerých darcov. Plazma má dlhú životnosť, tá sa môže zmraziť a použiť aj neskôr, do 42 dní sa používajú napríklad červené krvinky.  

Image
Foto: Dionýz Kiss

Image
Foto: Dionýz Kiss

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 18 december 2018 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001