COVID-19 - pre viac informácií kliknite tu
Dnes je utorok 26. januára 2021. Sviatok má Tamara zajtra má sviatok Bohuš .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
COVID-19
Všeobecné obchodné podmienky

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow UNLP po novom dokáže geneticky vyšetriť tkanivo niektorých typov nádorov do 3 hodín
UNLP po novom dokáže geneticky vyšetriť tkanivo niektorých typov nádorov do 3 hodín Formátovať pre tlač

03 október 2018    

Doteraz sme tieto vyšetrenia z nášho pracoviska patológie posielali do genetických laboratórií, čo však predĺžilo čas vyšetrenia aj o niekoľko dní až týždňov. Výsledky mutačného statusu určitých génov a tým aj informácie o možnej liečbe onkopacienta sa tak významne oddialili. Nie je ani potrebné upozorňovať na fakt, že u onkologického pacienta je každý deň pri začatí liečby veľmi dôležitý.

Image
Foto: Dionýz Kiss  

 

Oddelenie patológie UNLP Košice získalo na tento projekt finančnú podporu z 22. ročníka zbierky Dňa narcisov organizovanej Ligou proti rakovine. Išlo konkrétne o 5000 Eur, ktoré putovali priamo z rúk darcov na toto oddelenie, čo výrazne urýchli proces diagnostikovania nádorov. Konkrétne ide o vzorky pacientov s karcinómom pľúc, čreva a malígneho melanómu (zhubný nádor kože). Prostriedky boli v plnej miere využité na zavedenie novej rýchlej diagnostickej metódy, ktorá umožňuje vyšetriť na genetickej úrovni tkanivo nádoru onkologických pacientov už za pár hodín (2-3 hodiny).

„Na trh vstúpili nové možnosti rýchlej/statimovej diagnostiky základných prediktívnych molekulovo-genetických markerov, kde je možné vyšetrenie vykonať do 3 hodín od definitívneho určenia diagnózy. Na základe výsledkov z týchto vyšetrení je pacient liečený špeciálnou terapiou. Či bude pre neho vhodná a či na ňu bude dobre reagovať nám pomáhajú odhaliť práve tieto analýzy nádorového tkaniva," uviedla RNDr. Lucia Fröhlichová z Oddelenia patológie.

Image
Foto: Dionýz Kiss  

Výhodou tohto uzavretého diagnostického systému je, že nevyžaduje genetické laboratórium s množstvom prístrojov a špeciálnych priestorov pre prípravu vzorky. Systém je schopný vykonať vyšetrenie jednorázovo u jedného pacienta hneď po vložení tkanivovej vzorky do špeciálnej diagnostickej kazety, ktorá obsahuje všetko potrebné pre analýzu. Laboratórium tak nemusí zbierať viac vzoriek na spustenie analýzy, ako je to u iných systémov a tým sa šetrí čas čakania na výsledky.

Prístroj pre analýzu je zatiaľ zapožičaný. Samotné prostriedky boli investované do nákupu špeciálnych diagnostických kaziet, v ktorých na malej časti vzorky od jedného pacienta prebehne celá zložitá molekulovo-genetická analýza. Keďže tento systém má vysokú citlivosť, zachytí aj malé množstvo nádorových buniek. Výhodou je aj to, že každý pacient sa vyšetruje individuálne v samostatnom diagnostickom protokole (diagnostická kazeta), číže sa minimalizuje riziko kontaminácie, zámeny vzorky či prípadnej inej chyby.

Vďaka darovaným prostriedkom vieme poskytovať rýchly servis aj pre pacientov z iných pracovísk- minimálne v rámci regiónu, alebo pre pacientov s naliehavou potrebou vyšetrenia a následného nastavenia na včasnú cielenú liečbu.

Aj zavedením týchto vyšetrení pokračujeme v trende priblíženia sa k najmodernejším molekulovo-patologickým pracoviskám a môžeme takto významne pomáhať onkologickým pacientom. Tento systém je už využívaný na niekoľkých popredných pracoviskách v Európe, v Českej republike a podľa dostupných informácií len na jednom pracovisku v rámci Slovenska mimo UNLP Košice.  

Pridal: Mgr. Ivana Vaněková    
Naposledy zmenené ( 12 november 2018 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2020 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001