Dnes je sobota 19. septembra 2020. Sviatok má Konštantín zajtra má sviatok Ľuboslav/Ľuboslava .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow web arrow Udialo sa... arrow Titánový implantát vyrobený technológiou 3D tlače vrátil pacientovi reč, mobilitu a samostatnosť!
Titánový implantát vyrobený technológiou 3D tlače vrátil pacientovi reč, mobilitu a samostatnosť! Formátovať pre tlač

14 august 2014    

Tím košických lekárov a vedcov pomohol už druhému pacientovi k návratu
do plnohodnotného života. Juraj Stopka (30) utrpel po páde z výšky 4m ťažký úraz hlavy (2005). Lekári mu vtedy museli odstrániť až 1/3 poškodenej lebečnej kosti
a voperovať provizórny akrylátový implantát. Ten vytváral tlak na nervové tkanivá mozgu, následkom čoho pacient strácal schopnosť komunikovať s okolím, postupne prichádzal aj o motorické schopnosti a napokon bol odkázaný
na invalidný vozík. Po operácii v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice,
pri ktorej mu nahradili takmer 34% lebky titánovým implantátom na mieru,
sa v krátkom čase postavil na nohy a prehovoril.

Image

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) patrí v oblasti regeneračnej a rekonštrukčnej chirurgie už celé desaťročie ku priekopníkom a slovenským lídrom. V roku 2013 došlo na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie aj ku realizácii novej metódy náhrady stratených kostných tkanív lebky pacienta z nerezorbovateľného biologicky akceptovateľného kovového materiálu Titán TI64. Táto metóda mohla byť realizovaná iba vďaka spolupráci so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach – konkrétne s Katedrou biomedicínskeho inžinierstva a merania. Pri operačnom zákroku bol použitý titánový implantát pripravený na mieru pomocou aktuálne najvyspelejšej technológie ktorou disponuje Technická univerzita Košice a jej partner CEIT Biomedical engineering. „Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice vytvorila všetky právne a medicínske podmienky pre aplikáciu tejto eticky a technicky náročnej operácie, ktorá bola úspešná, a z ktorej dnes profituje hlavne pacient, čo nás teší najviac,“ povedal v úvode prezentácie riaditeľ UNLP Košice, MUDr. Ladislav Rosocha, MPH.

Image
Prezentácia pred novinármi (zľava: Darina Stopková, Juraj Stopka, prof. Andrej Jenča, MUDr. Ladislav Rosocha, prof. Jozef Živčák) 

Počiatočnou prognózou lekárov bolo pripútanie pacienta Juraja stopku na invalidný vozík a kompletná závislosť od pomoci okolia a rodiny. Vlani v júli sa Jurajova rodina vďaka médiám dozvedela o prvej úspešnej operácii implantátu na mieru, ktorá sa uskutočnila v UNLP Košice.
Tím lekárov a vedcov zapojil Juraja do biomedicínsko - inžinierskeho programu pre vývoj a výrobu implantátov na mieru, na ktorom sa podieľajú vedci z inštitútu CEIT Biomedical engineering pod vedením doc. Radovana Hudáka a TU Strojnícka fakulta, Katedra biomedicínskeho inžinierstva a meraní v Košiciach pod vedením prof. Jozefa Živčáka: „Výsledný medicínsky produkt bol vyrobený unikátnou technológiou laserového sinterovania práškovej zliatiny titánu spadajúcou do oblasti 3D tlače v parametrizácii 33,8% plochy implantátu z celkovej veľkosti lebky.“

Image
Hmotnosť voperovaného implantátu: 125 g
Hrúbka implantátu: 1,5 mm.
Na fixáciu sa použilo 21 skrutiek s priemerom 1,2 mm. 

Celý proces výroby implantátu postavený na báze vlastného algoritmu vyvinutého na uvedených pracoviskách od skenovania cez digitalizáciu, následného modelovania až po výrobu referenčného a konečnej podoby implantátu. Parametre finálneho implantátu boli následne overené na pracovisku počítačovej tomografie na TU Košice a schválený implantát bol odovzdaný do rúk chirurgov UNLP Košice.

Image

„Samotný zákrok v spolupráci s neurochirurgom doc. Miroslavom Gajdošom prebehol bez komplikácií. Operácia trvala takmer 7 hodín. Najprv bolo potrebné odstrániť pôvodný implantát, ktorý vyvíjal tlak na mozgové tkanivá, následne lekári pripravili podmienky na umiestnenie nového implantátu, čo si vyžadovalo úpravu mäkkých a tvrdých častí tkanív so zachovaním ich vyživovania. Dôležitá bola samotná fixácia titánového implantátu so zachovaním funkčnosti tkanív tváre a lebečnej časti,“ stručne opísal operačný zákrok vedúci operačného tímu prof. Andrej Jenča, prednosta Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie LF UPJŠ a UNLP Košice. Základné informácie pre výrobu implantátu z medicínskeho hľadiska boli poskytnuté z vedecko-výskumnej činnosti vedcov spomínanej kliniky.„Pacient v priebehu rekonvalescencie prekonal aj naše najoptimistickejšie prognózy. Postupne nadobúda stratené schopnosti. Dnes, takmer tri mesiace po operácii, opäť komunikuje, je schopný samostatne sa pohybovať a vrátila sa mu chuť do života,“ opísal medicínsky úspech prof. Andrej Jenča.

Image

Pred operáciou bol pacient odkázaný na vozík. Bolo nemysliteľné, aby sám bez pomoci išiel na toaletu či vyšiel po schodoch, teraz mu pri chôdzi pomáha už len palička:
"Od operácie sa mám super, predtým to bolo zle. Zákroku som sa nebál, práve naopak, tešil som sa, lebo som vedel, že mi zmení život k lepšiemu," opísal Juraj Stopka svoje pocity pred novinármi.

Image
Foto: Dionýz Kiss 

Slzám dojatia sa neubránila Jurajova mama Darina. Starala sa o neho takmer 9 rokov: "Najhoršie boli posledné štyri roky. Stále sa mu točila hlava, síce rozumel všetkému, čo hovoríme, ale nevedel odpovedať. Nemohol chodiť von, nevládal, nevedel sa ani vody poriadne napiť. Vo všetkom bol odkázaný na pomoc rodiny. Teraz už vie vyjsť po schodoch sám, vie si umyť tvár aj zuby, predtým nevedel ani ústa otvoriť. Teraz cvičí, chodí na páse niekoľkokrát denne a s paličkou sa vie ísť prejsť von aj sám."
Pri poslednej kontrole v nemocnici Juraj dokonca prekvapil tím vedcov a lekárov výzvou k partii šachu, čo bolo pred operáciou nepredstaviteľné.

Úlohou UNLP Košice je aplikovať do praxe inovatívne medicínske metódy. Aj táto, v poradí druhá operácia s interdisciplinárnym prístupom je toho svedectvom a aj vďaka nej sa UNLP zaradila medzi priekopnícke inovatívne zdravotnícke zariadenia nielen v Európe, ale aj vo svete. „Verím, že táto operácia je len začiatkom v prekonávaní doposiaľ neprekonateľných medicínskych problémov v rekonštrukčnej chirurgii. Je to dôkaz, že ak sa spoja poznanie, medicínska motivácia a snaha pomôcť pacientovi - stále dochádza ku vytvoreniu netradičných, ale o to účinnejších liečebných postupov pre ťažko postihnutých pacientov. Ďakujem celému tímu odborníkov za ich plodnú spoluprácu, ktorej výsledkom bola táto úspešná operácia na našej pôde. Verím, že metóda si nájde svoje ďalšie uplatnenie aj v širšej klinickej praxi,“ dodal riaditeľ Rosocha.

Pridal: Mgr. Ladislava Šustová    
Naposledy zmenené ( 19 august 2014 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001