Dnes je štvrtok 9. apríla 2020. Sviatok má Milena zajtra má sviatok Igor .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KORZÁR: Desiatky Košičaniek rodia v tínedžerskom veku
KORZÁR: Desiatky Košičaniek rodia v tínedžerskom veku Formátovať pre tlač

01 február 2011    

Uverejnené 23.1.2011:

Najmladšiou rodičkou v košickej nemocnici bolo 12-ročné dievča z Jasova. Synčeka porodila v šiestej triede.

      KOŠICE. Majú menej ako osemnásť a stávajú sa matkami. V košických nemocniciach nejde o výnimočný jav. Vlani v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura rodilo 106 nedospelých dievčat, čo sú necelé 4 percentá z celkového počtu pôrodov. 

      Ako najmladšiu rodičku evidujú v univerzitnej 12-ročnú Soňu z Jasova, ktorá v júni 2001 porodila zdravého chlapčeka. Otehotnela s o 10 rokov starším mužom. O svojom stave netušila až do piateho mesiaca, kedy bábätko začalo v brušku kopať. O vnúčika sa spočiatku starali jeho starí rodičia, neskôr za neho prebrali starostlivosť rodičia.

      Sociálny problém

      Priviesť dieťa na svet v mladom veku nepredstavuje podľa pôrodníkov pre tieto mamičky špeciálne zdravotné ťažkosti, pretože sú zvyčajne fyzicky vyspelé. Odborníci tieto pôrody považujú sociálny problém.

      „Každý rok máme niekoľko desiatok rodičiek mladších ako 18 rokov, medziiným aj dievčatá, ktoré porodia vo veku okolo 13.14. rokov. Pôrod takýchto mladých pacientiek nepovažujeme za atrakciu, ale za zlyhanie rodiny a sexuálnej výchovy. Väčšinou ide o tak vyspelé dievčatá, že im nehrozí zdravotné riziko, problém je skôr s ich psychickou stránkou a otázkou schopnosti postarať sa o svoje dieťa," vysvetľuje prednosta I.gynekologicko-pôrodníckej kliniky univerzitnej nemocnice Vladimír Kraus.

      Bez vedomia lekárov 

      Mladé rodičky zvyčajne opušťajú lôžko bez súhlasu lekárov.Ak môže dieťa opustiť nemocnicu, matka si po neho príde. Tieto úteky nie sú podľa Oravcovej prioritne otázkou veku, ale mentality rómskeho etnika.

      Korzár už o útekoch košických rodičiek informoval pred dvomi rokmi. Väčšinou ide o mladé a nevzdelané dievčatá so slabým zdravotným uvedomenín, povedal vtedy prednosta Kraus. Spomenul si vtedy aj na prípady žien, ktoré utiekli deň po cisárskom reze. Tieto pacientky zvyčajne nechodia ani do poradní a na prehliadky. Do nemocnice prichádzajú v čase pôrodu. Lekár nemá žiadne informácie o ich zdravotnom stave.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 15 február 2011 )    
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001