Dnes je štvrtok 9. apríla 2020. Sviatok má Milena zajtra má sviatok Igor .  

Domovská stránka
Ochrana osobných údajov
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností
Etický kódex
Poďakovania
Koronavírus

    


Domovská stránka arrow Mediálne centrum arrow Nemocnica v médiách arrow KOŠICKÝ VEČER: Nadmerný súcit pacienta oslabuje a vháňa ho do pasivity
KOŠICKÝ VEČER: Nadmerný súcit pacienta oslabuje a vháňa ho do pasivity Formátovať pre tlač

24 január 2011    

Uverejnené 21.1.2011:

O Parkinsonovej chorobe vie mnoho ľudí iba to, že postihuje starých ľudí. Ako sa prejavuje, koho môže postihnúť i ako sa lieči, aj o tom sme sa porozprávali s MUDe. Ľubošom Skičkom z neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach.

Parkinsonova choroba (PCH) je progresívne neurodegeneratívne ochorenie. Je najčastejšou príčinou parkinsonizmu, klinického syndrómu spôsobeného postihnutím špeciálnych oblastí nervového systému tzv. bazálnych ganglií, ktoré sa podieľajú na riadení pohybu. V konečnom dôsledku to vedie k typickej poruche hybnosti.

"PCH môže postihnúť kohokoľvek z nás," hovorí MUDr. Skička. „Nedá sa mu nijako predchádzať, ani ho vyliečiť. Príčina PCH nie je dodnes známa. Predpokladá sa, že väčšina prípadov je výsledkom kombinácie určitej genetickej predispozície (vnímavosti) a dlhodobého pôsobenia toxínov zo životného prostredia, resp. istých produktov metabolizmu. Nijako nesúvisí so stravou, životným štandardom, inteligenciou. Vznik ochorenia neovplyvňuje ani príjem alkoholu, kontakt so zvieratami, očkovania či iné faktory."

Riziko môžu zvýšiť poranenia v oblasti hlavy, užívanie drog a otravy jedovatými látkami, no väčšinou sa vznik PCH nedá predvídať. Postihuje celosvetovo priemerne 1,2 až 1,8 % populácie. Výskyt narastá úmerne s vekom (nad 80 rokov postihuje vyše 5 % obyvateľov). Choroba napáda obe pohlavia a najčastejšie sa začína na prelome piatej a šiestej dekády.

„Začiatočné príznaky sú vo väčšine prípadov jednostranné. Najčastejším typickým iniciálnym príznakom je tras jednej z horných končatín, ktorý sa spočiatku objavuje len pri rozrušení a únave, postupne interferuje s pacientovým spoločenským či pracovným fungovaním. Iným príznakom bývajú ťažkosti s jemnými, koordinovanými pohybmi, ktoré pacient spozoruje pri zapínaní gombíkov, česaní, holení, prípadne pacient respektíve jeho okolie spozoruje zmenšenie písma. Príbuzní si môžu všimnúť zníženie výrazovosti tváre. Často trvá aj viac rokov, kým sa vôbec pomyslí na PCH a dôjde k stanoveniu diagnózy a začatiu liečby."

Napriek skutočnosti, že posledné dve desaťročia priniesli významné poznatky o patofyziológii PCH, jej príčina ostáva neznáma. Liečba je zameraná na čo najúčinnejšie zmiernenie všetkých prejavov. U vybraných pacientov v pokročilom štádiu ochorenia, u ktorých zlyháva medikamentózna liečba, prichádza do úvahy aj špeciálna operačná technika, hlboká mozgová stimulácia, ktorá je dostupná aj na Slovensku.

"Dôležité je aj zabezpečenie dostatočného a pravidelného príjmu tekutín a vyváženej stravy, dostatočný prísun vitamínov a vlákniny. Pre pacienta s PCH je dôležitý aj pravidelný pohyb a úprava domáceho prostredia (odstránenie zbytočných predmetov, umiestnenie držadiel - napomôžu udržať stabilitu, osvetlenie priestoru, dostupnosť vecí bežnej dennej potreby, vhodný výber oblečenia - nahradenie malých gombíkov zipsom)."

Dôležité je podporovať sebestačnosť a pomáhať len v prípade jasnej neschopnosti pacienta, neponáhľať sa, rešpektovať potrebu väčšieho množstva času na jednotlivé výkony (stres vždy zhorší pohybové aktivity). Netreba vyraďovať pacienta zo spoločenského života a znevažovať jeho ťažkosti, ale byť si vedomý toho, že nadmerný súcit pacienta oslabuje a vháňa do pasivity. „Čo sa týka pani Zuzany, približne 10 % pacientov ochorie pred 40. rokom života. Je to spôsobené skorším úbytkom buniek v substancii nigra (čiernej hmote). Príčina nie je známa, ale spolupodieľa sa aj genetika aj vonkajšie činitele."

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
< Predchádzajúce   Ďalšie >
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001