Dnes je pondelok 22. decembra 2014. Sviatok má Adela zajtra má sviatok Nadežda .  

Domovská stránka
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj

    


Domovská stránka arrow Telefónny zoznam
Telefónny Zoznam
KORZÁR-LIEČITEĽ: Bojujte proti infekciám Formátovať pre tlač

05 február 2008    

Uverejnené v prílohe LIEČITEĽ denníka KORZÁR, 23.1.2008

Bojujte proti infekciám
Choroby z prechladnutia a rôzne infekčné ochorenia nám často znepríjemňujú život. Ako takýmto ochoreniam môžeme predchádzať a ako s nimi bojovať pomocou prirodzených, prírodných prostriedkov, na to sme sa opýtali primára Oddelenia naturálnej medicíny a liečebnej výživy vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach MUDr. Štefana Košlíka.

* Ako vzni ká infekcia?
- Každá infekčná choroba je výsledkom boja choroboplodných mikroorganizmov s našou imunitou. Infekcia vyhrá vtedy, keď je silná, alebo keď je imunita slabšia. Oslabovať ju môže podchladenie, nesprávna životospráva, nesprávna výživa, nezdravé životné prostredie a iné faktory. Preto prevenciou proti infekčným chorobám je vyvarovať sa týmto negatívnym vplyvom a zvyšovať našu imunitu.
* Vieme, že existujú mnohé lieky na zvyšovanie imunity. Ako ju môžeme posilňovať prirodzenými prostriedkami?
- Predovšetkým správnou životosprávou, správnym pomerom aktivity a odpočinku, relaxu, otužovaním a pochopiteľne, správnou výživou.
* Ako môže strava zvyšovať, či znižovať imunitu?
- Nesprávna výživa spôsobuje vznik a hromadenie škodlivých látok, na ktorých zneškodnenie or ga niz mus spot re bu je ve ľa energie a tým oslabuje aj imunit ný sys tém. Na o pak, pri správnej výžive jednak obmedzíme prítomnosť uvedených škodlivých látok, jednak prijímame zdravie a imunitu podporujúce látky, napríklad enzýmy, vitamíny, minerálne látky, užitočné probiotické baktérie, vlákniny a iné.
* Čo ak náhodou naša imunita zlyhala a dostali sme napríklad chrípku? Ako s ňou máme bojovať prirodzenými prostriedkami?
- Predovšetkým si musíme šetriť energiu na boj s vírusom. To šetrenie má byť jednak fyzické, jednak "chemické". Mám tým na mysli chemické reakcie súvisisiace s výživou. Trávenie je totiž energeticky náročný dej, a preto na strávenie ťažkých jedál, napríkla mäsa, vajíčok a podobne, spotrebujeme veľa energie, ktorá nám môže chýbať pri boji s chorobou. Zoberme si napríklad psa, ktorý keď ochorie, zaľahne a nežerie, ako rýchlo sa uzdraví. Aj príroda nám pomáha tým, že pri chrípke obyčajne býva nechutenstvo. Je veľkou chybou, keď sa ho snažíme prekonať tým, že nasi lu jeme a prípadne aj liekmi na povzbudenie chuti do jedla.
* Akoby sme sa potom počas chrípky mali stravovať?
- Konzumovať predovšetkým ľahko stráviteľné jedlá bohaté na vitamíny, enzýmy, minerály. A tieto požiadavky najlepšie spĺňa čerstvé ovocie a surová zelenina. Dôležité je aj piť veľa tekutín, aby sme zriedi li a z tela dostali von škodlivé látky. K tomu výrazne napomáha aj potenie. To by sa malo dosiahnuť najmä pitím teplého čaju, najlepšie bylinkového, napríklad lipového alebo šípkového. Čaj môžeme vylepšiť pridaním medu, ktorý je výživný a má aj protiinfekčné účinky.
* Čo lieky ako vitamín C, acylpyrín, anti bioti ká?
- Vitamínu C treba čo najviac, ale lepšie je, keď z prirodzeného zdroja z ovocia alebo zeleniny. Acylpyrín a podobné lieky môžu byť užitočné, keď chceme navodiť potenie.
* A ako bojovať proti horúčke?
- No niekedy je práve chyba, keď s ňou chceme bojovať. Pri teplote okolo 38°C je totiž protiinfekčná odolnosť vyššia, ako pri normálnej telesnej teplote. Preto niekedy znižovanie teploty chemickými liekmi môže znamenať sťaženie boja s infekciou. Na druhej strane vysoké teploty môžu znamenať záťaž pre krvný obeh a u malých detí môžu spôsobiť svalové kŕče. Preto u ľudí so slabým srdcom a u malých detí, ale pri veľmi vysokých hodnotách aj u ostatných ľudí, treba teplotu znižovať. A to môžeme dosiahnuť nielen liekmi, ale aj prirodzenými fyzikálnymi vplyvmi, napríklad studenými zábalmi.
* Kedy sú užitočné antibiotiká?
- Každé chemicky vyrobené antibiotikum znižuje imunitu. Keď však ide o likvidáciu nebezpečného mikroorganizmu, ktorý vážne ohrozuje zdravie, treba ho použiť. Ale konkrétne na vírusy spôsobujúce chrípku sú bežné anti bioti ká neúčinné. Takže ich podanie pri nekomplikovanej chrípke je skôr škodlivé. Má naturálna medicína prostriedky na ničenie choroboplodných mikroorganizmov? - Má a pritom príslušné látky na rozdiel od umelo vyrobených antibiotík nemajú negatívne vedľajšie účinky a okrem bacilov, baktérií, plesní a parazitov ničia aj vírusy.
* Ktoré sú prírodné antibiotiká?
- Jedným z najznámejších je cesnak. Existujú z neho aj farmaceuticky vyrobené tabletky, či tobolky. Keď ho však chceme používať v prirodzenom stave, je dobré ho prv pokrájať, či popučiť. Proti infekcii môže byť užitočný aj čaj z krájaného cesnaku a ci bule.
* Patrí medzi ne aj med?
- Antibiotické účinky má aj med. Naše babičky úspešne liečili chrípku a infekcie dýchacích ciest medom rozpustenom v mlieku alebo v čaji. Treba však upozorniť, že by sa med nemal pridávať do horúcich roztokov, lebo tým sa zničia určité enzýmy, vrátane toho, ktorý má protiinfekčný účinok. V poslednej dobe je azda najznámejším a najužívanejším prírodným protiinfekčným prostriedkom propolis. Už sa z neho vyrábajú aj tabletky. Jeho nájznámejšou formou je však alkoholový roztok tinktúra. Tá sa dá použiť lokálne, aj celkovo cez ústa. Jeho použitie konkrétne pri chrípke môže výrazne urýchliť ústup choroby.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 05 február 2008 )    
KORZÁR: Na traumačke boli DESIATKY ZRANENÝCH Formátovať pre tlač

05 február 2008    

Uverejnené v denníku KORZÁR, 15. januára 2008

Na traumačke boli DESIATKY ZRANENÝCH
ĽUDIA PADALI PRE ŠMYKĽAVÉ CHODNÍKY

Počasie si na chodcov v košických uliciach pripravilo včera poriadnu pascu. Možno za tým bolo slnečné počasie, kvôli ktorému si ľudia nedávali dostatočný pozor, ale na chodníkoch sa riadne šmýkalo. Pocítili to desiatky Košičanov na vlastnej koži. Lekári ošetrovali jednu pomliaždeninu či zlomeninu za druhou.

       KOŠICE. Napriek tomu, že sa oteplilo a vonku sa zdalo byť sucho, ráno prekvapili klzké chodníky mnohých Košičanov. Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura na Rastislavovej ulici na Klinike úrazovej chirurgie ošetrili počas dňa 17 prípadov. Menej úrazov zaznamenali v traumatologickej ambulancii na Triede SNP, kde do 12. hodiny ošetrili štyroch pacientov.
       Musia aj operovať
     Najčastejšími zraneniami boli polámané zápästia a predkolenia, vykĺbené a pomliaždené ramená, ale aj zlomený členok a rameno. Niektoré prípady sa neskončili príliš šťastne a bude potrebné ďalšie ošetrenie. Ide o zlomeniny kŕčka stehennej kosti u dvoch starších žien, ktoré by mali byť operované v priebehu dnešného dňa. Zákrok bude potrebný aj v prípade zlomeného zápästia ďalšej ženy.
       Zranená starenka
      Vo väčšine prípadov sa úrazy stali dôchodcom, ktorí mali zvyčajne komplikovanejšie zlomeniny. Za všetko hovorí príhoda babičky, ktorá sa pošmykla a na zemi ležala viac ako štvrťhodinu, pretože nablízku nebol nikto. Volala o pomoc, až ju napokon začuli okoloidúci, ktorí zalarmovali záchranku.
      Starenku na traumačku doviezli mokrú a premrznutú s vnútrokĺbovou zlomeninou stehennej kosti, ktorú budú dnes lekári operovať. Dĺžka babičkinej hospitalizácie sa predpokladá na 10 dní. Celková liečba sa odhaduje nanajvýš na tri mesiace.
       Ruky von z vreciek
       Lekár István Mitró z Kliniky úrazovej chirurgie upozorňuje na nebezpečnosť vychádzok pre starších ľudí počas nepriaznivého počasia. "Mali by v podobných prípadoch ostať radšej doma," povedal.
      Traumatológovia tiež varujú, že také prípady sú typické pre pády s rukami vo vreckách. Upozorňujú na klzké chodníky a odporúčajú ľuďom takto nechodiť, pretože ich pri páde nestihnú z vrecák vybrať a stlmiť dopad na zem dlaňou. Následky sú potom horšie vzhľadom na obmedzenejšiu pohyblivosť, či dĺžku hojenia.
      V predchádzajúcich dňoch sa podobné zranenia na "traumačkách" vyskytovali sporadicky.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
AKTUALNE.SK: V Brazílii hrozí nakazenie žltou zimnicou Formátovať pre tlač

05 február 2008    

10.1.2008, Aktualne.sk

V Brazílii hrozí nakazenie žltou zimnicou

     Ministerstvo zahraničných vecí SR v súvislosti so zvýšeným rizikom nákazy žltou zimnicou v prevažnej časti územia Brazílie odporúča turistom, ktorí plánujú navštíviť túto krajinu, aby pred cestou absolvovali očkovanie proti tejto chorobe.
     "Ideálne je informovať sa o očkovaní do krajiny, ktorú ste si vybrali, šesť až osem týždňov pred odjazdom," upozornila Elena Adamkovičová z Oddelenia pre cudzokrajné choroby Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
     Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa očkovania len odporúčajú, sú aj oblasti, kde sú očkovania vyslovene povinné a do krajiny turistov bez nich nepustia.
Žltá zimnica je vírusové ochorenie rozšírené najmä v tropických oblastiach Afriky, Strednej a Južnej Ameriky. Prenos vírusov nastáva bodnutím takzvaných komárov žltej zimnice.
     Po inkubačnej dobe tri až osem dní dochádza v prvej fáze ochorenia k netypickým symptómom ako horúčka, zimnica, bolesti hlavy a končatín, ako aj nevoľnosť a zvracanie, ktoré môžu po niekoľkých dňoch opäť odznieť. Vzápätí nasleduje avšak len u časti postihnutých druhá fáza s vysokou horúčkou, ako aj vnútornými a vonkajšími krvácaniami, ktorá v 50 percentách prípadov končí smrteľne.
     V súčasnosti proti vírusu ešte neexistuje žiadny liek. Je však možná profylaxia ochranným očkovaním, ktorá je ponúkaná na všetkých tropických inštitútoch. Popritom je treba v rizikových oblastiach dodržiavať všeobecné opatrenia na ochranu pred bodnutiami komárov - používať spreje proti hmyzu, sieťky proti moskytom a podobne.

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 05 február 2008 )    
Informácia o zákaze návštev na lôžkových oddeleniach FN L. Pasteura Košice Formátovať pre tlač

04 február 2008    

Dovoľujeme si Vás informovať o skutočnosti, že v súlade s protiepidemiologickými opatreniami nariadenými Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, vzhľadom na zvýšený počet respiračných ochorení, platí vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice až do odvolania zákaz návštev na lôžkových oddeleniach.

O zákaze návštev v lôžkových častiach zdravotníckych zariadení sa rozhodlo v piatok 1. februára 2008 na zasadaní protichrípkovej komisie, ktoré sa uskutočnilo na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Košiciach pod vedením MUDr. Ladislava Kuglu, regionálneho hygienika. Zákaz je platný od 2. februára až do odvolania. Jedná sa o opatrenie na zamedzenie šírenia chrípky  vzhľadom k epidemiologickej situácii v našom regióne.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 11 november 2010 )    
Traumatológovia ošetrovali pacientov po lyžiarskych zjazdovkách Formátovať pre tlač

04 február 2008    

Vďaka peknému počasiu mali na sklonku minulého týždňa traumatológovia Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice o čosi viac práce, než inokedy. Zamestnávali ich totiž aj úrazy po páde na zjazdovkách.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
  Čítať viac...  
<< Začiatok < Predchádzajúce 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Ďalšie > Koniec >>

Results 1585 - 1593 z 1816
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Prenájom nehnuteľností
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Obchodné súťaže
Pre zamestnancov
eLIS

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2014 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001