Dnes je piatok 20. apríla 2018. Sviatok má Marcel zajtra má sviatok Ervín .  

Domovská stránka
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka
Podávanie sťažností

    


Domovská stránka arrow Telefónny zoznam
Telefónny Zoznam
Vo FN L. Pasteura Košice sa uchádza o 2 percentá z daní deväť právnických osôb Formátovať pre tlač

19 marec 2009    


      Dovoľujeme si Vás informovať, že vo Fakultnej nemocnici L.  Pasteura Košice je oprávnených uchádzať sa o dve percentá z daní deväť právnických osôb. Ide o tieto občianske združenia, neziskové organizácie a neinvestičné fondy:

- Občianske združenie „SOS Leukémia“
- Spoločnosť pre kriticky chorých
- Združenie profesora Matulaya
- Kardioprogram, n.o.
- Neurochirurgia ´99, n.f.
- Fond pre rozvoj úrazovej chirurgie
- Občianske združenie pri Neurologickej klinike FN LP Košice a LF UPJŠ
- Neinvestičný fond psychiatrie detí a dospelých
- Neinvestičný fond ortopédie detí a dospelých

     Prostriedky z dvoch percentent z daní bývajú použité spolu s ďalšími sponzorskými príspevkami na rozvoj jednotlivých pracovísk a vzdelávanie zdravotníckeho personálu. Realizovalo sa z nich napríklad budovanie nadštandarných izieb, rekonštrukcia či dovybavenie ambulancií nábytkom, výpočtovou a prístrojovou technikou a ďalšie skvalitnenie poskytovanej zdravotnej starostlivosti, či nákup odborných kníh a časopisov. Veríme, že aj tento rok vďaka priazni donorov získame finančné prostriedky, ktoré budeme môcť použiť na prospech pacientov. 

      V prípade, že máte záujem poskytnúť niektorému z našich pracovísk dve percentá zo svojich daní alebo sponzorský príspevok, kliknite na odkaz v modrej lište "čítať viac", kde nájdete všetky potrebné údaje.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 19 marec 2009 )   Čítať viac...  
KORZÁR: Riaditelia fakultných nemocníc o svoje miesta neprídu Formátovať pre tlač

16 marec 2009    

Uverejnené 13.3.2009

Odpoveď na otázku, či vo fakultných nemocniciach budú padať hlavy riaditeľov, je už jasná. Nebudú.

KOŠICE. Šéfovia dvoch štátných košických nemocníc si môžu vydýchnuť. Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jaroslav Šajty a riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice Ingrid Urbančíková minulý týždeň obhajovali pred ministrom zdravotníctva Richardom Rašim hospodárenie svojich zdravotníckých zariadení. Zdá sa, že uspeli.
Raši v januári odvolal riaditeľa trenčianskej fakultnej nemocnice pre zlé hospodárenie. Pre denník Korzár potom pripustil, že ak to bude potrebné, vymení aj riaditeľov ostatných fakultných nemocníc. Rozhodovať sa mal podľa hospodárskych výsledkov zdravotníckeho zariadenia, najmä či znížilo svoje dlhy, alebo aspoň zastavilo ich zvyšovanie.

Neodvolajú ich

Výsledky pracovnej porady Rašiho s riaditeľmi ministerstvo komentovalo len stručne. "Na základe zhodnotenia priebežných výsledkov za rok 2008 nemáme dôvod odvolať riaditeľov v Košiciach," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Aké mali nemocnice výsledky hospodárenia, nespresnila. Povedala, že materiál o vývoji zadlženosti v rezorte zdravotníctva najprv predložia do konca apríla vláde.
Raši prednedávnom pri návšteve Košíc zdôraznil, že platí to, čo už povedal. "Všetci sú na svojich miestach, ale pokiaľ sa naozaj nenaplní to, čo od nich očakávam, tak budú vymenení ako každý iný riaditeľ."

Nemali obavy

Šajty ešte pred poradou s ministrom pre denník Korzár povedal, že hospodárenie jeho nemocice sa zlepšuje. Podľa neho za posledný polrok znížilo dlh voči Sociálnej poisťovni o 829-tisíc 847 eur a ďalší nevytvára. Ďalších 1,9 milióna platí formou splátkového kalendára.
Obavy o svoje kreslo nemala ani Urbančíková. Informovala, že hospodárenie zariadenia je vyrovnané a nemá žiadne dlhy voči štátu.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
KORZÁR: Plastické operácie frčia aj v kríze Formátovať pre tlač

16 marec 2009    

Uverejnené 14.3.2009

ŽENY CHCÚ MAŤ VAČŠIE A KRAJŠIE PRSIA, CHODIA AJ MUŽI

Najčastejšie idú pod nôž ženy kvôli prsiam. Skrášlenia sa neboja ani starší. Rozmáha sa tiež cudzinecká turistika za plastikou. Kríza sa zatiaľ plastickej chirurgie nedotkla. Práve naopak, počet klientov stúpa.
KOŠICE. Korekcia prsníkov vedie v rebríčku najčastejších zákrokov nielen v košickej fakultnej nemocnici, ale aj v súkromnej ambulancii. Na operačný stôl si z estetických dôvodov stále ľahne viac žien ako mužov.

Zvýšenie o 30 percent
Na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice sa počet plastických výkonov za posledné roky zvýšil o takmer 30 percent. Len vlani tu kozmetickú plastiku podstúpilo 150 hospitalizovaných pacientov. Ďalší sa zákroku podrobili ambulantne. Podľa prednostky kliniky Marianny Zábavníkovej majú tieto výkony stúpajúci trend.

Vyhrávajú prsia
Ženy chcú mať krajšie a väčšie prsia. Preto je ich korekcia najčastejšou kozmetickou úpravou, či už v nemocničnom alebo na súkromnom pracovisku. Na klinike na druhom mieste bodujú korekcie ušníc, v súkromnej ambulancii je to liposukcia.

Dôchodcovia sa neboja
Na kozmetické zákroky prichádzajú ľudia v rôznom veku. Neboja sa ich ani dôchodcovia. Podľa prednostky do nemocnice na plastiku prichádzajú ženy aj vo veku nad 60 rokov. Vo fakultnej nemocnici operovali 85-ročného muža, ktorý si dal urobiť facelifting. Jurášek uvádza najstaršiu 82-ročnúklientku z Poľska. Operáciám sa nevyhnú ani najmladší. "Deťom od šiestich rokov vykonávame estetickú korekciu uší. Potrebujeme k tomu posudok psychológa, ktorý určí, či je dieťa na lokálnu anestézu spôsobilé," tvrdí Zábavníková.

Zahraničná turistika
Plastickí chirurgovia zaznamenávajú stále vyšší prílev pacientov zo zahraničia. Tí si radi zaplatia starostlivosť košických lekárov, pretože okrem ponúkanej kvality, ich operácia stojí podstatne menej ako doma. Príkladom je i 29-ročná Renáta, ktorá žije dlhodobo v Anglicku. Vlani si nechala zväčšiť prsníky z jednotiek na trojky vo fakultnej nemocnici. "Po pôrode tretieho dieťaťa som si povedala, že si svoj sen uskutočním, keď sa vrátim na Slovensko, pretože ma tu operácia stojí podstatne menej," uviedla pacientka.
Zábavníková nechce odhadovať, aké percento z pacientov tvoria tí zahraniční. "Ťažko ich rozdeliť, pretože ide o cudzincov, alebo o slovenských klientov, dlhodobo žijúcich v cudzine."
Prednostka poukazuje aj na trend "cestovných kancelárií", ktoré zahraničným pacientkám sprostredkúvajú cestu za vylepšením postavy alebo tváre. "Kontaktovali ma tri pacientky z Londýna či Toronta, ktorým som robila facelifting. Chceli spustiť do prevádzky takúto "cestovku", prostredníctvom ktorej by odporúčali naše pracovisko klientom v zahraničí a zabezpečili úplný servis spojený s vycestovaním, predoperačnú prípravu a prípadne pooperačnú starostlivosť." Veľa zahraničných pacientov si kliniku nájde na internete a kontaktuje sa mailom.

Prichádzajú viackrát
Výnimočné nie sú ani viaceré zákroky na jednej osobe vykonané naraz alebo postupne. Na klinike sa stretli s tým, že klient sa dožadoval aj 5 "vylepšujúcich" operácií. "Niektorí klienti sa k nám vracajú aj po rokoch, keďže proces starnutia sa jednou operáciou nezastaví," hovorí prednostka. Iné klientky zase po zmenšení prsníkov prichádzajú, aby im zmenšili aj brucho, pretože až vtedy vidia, že ho majú väčšie.


NAJSTARŠÍ KLIENTI

Pred štyrmi rokmi podstúpil zo zdravotných dôvodov facelifting 85-ročný Liptovčan. Pod bradou mal tri laloky, ktoré mu ostali po nadmernom schudnutí. "Som rád, že mám krajšiu tvár. Napli mi nielen bradu, ale aj kožu na lícach. Neurobil som to kvôli žiadnej babe, iba pre vlastný osoh," povedal vtedy Korzáru pán Michal na Klinike plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie.

UŽ TO NIE JE TABU
Kedysi sa pacienti po plastike neodvážili vyjsť s pravdou von. To už podľa prednostky Zábavníkovej neplatí, pretože veľa žien prichádza na kliniku po odporúčaní už operovanej pacientky. "Kedysi to bolo tabuizované a nikto sa nechcel priznať, že vďaka rukám plastického chirurga vyzerá lepšie ako predtým. Naopak teraz sa tým klientky chvália."

NAJČASTEJŠIE ESTETICKÉ PLASTIKY:
* Zväčšovanie prsníkov
* Prejavy starnutia tváre (najmäviečka)
* Korekcia previsov brušnej steny
* Operácie nosa
* Zmenšenie prsníkov
Zdroj: FNLP

 (krátené)

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 16 marec 2009 )    
KOŠICKÝ VEČER: Na I. Psychiatrickej klinike FNLP evidujú pacientov s psychickými poruchami Formátovať pre tlač

16 marec 2009    

Uverejnené 13.3.2009

S tvrdením, že dôchodcovia trpia psychickými problémami častejšie ako mladší ľudia, možno niekto nebude súhlasiť. Veď čo už tak môže trápiť dôchodcu, ktorý má kopu voľného času a už takmer žiadne povinnosti. Pravdou však je, že naši dedkovia a babky sa dennodenne stretávajú s rôznymi psychickými útrapami. Vyvoláva ich strach zo životných zmien, ktoré v tomto období nastávajú. Mnohých často trápi to, že už nie sú pre spoločnosť takí dôležití ako boli kedysi a svoje robia aj rôzne zdravotné problémy.
S podobnými prípadmi sa stretáva aj MUDr. Dagmar Breznoščáková, ktorá pracuje na 1. Psychiatrickej klinike FNLP v Košiciach a venuje sa aj gerontopsychiatrii. Na 1. Psychiatrickej klinike sa v rámci troch existujúcich oddelení riešia takzvané akútne stavy u pacientov, ohrozených na zdraví či živote svojom alebo iných. Tiež sa riešia o čosi dlhodobejšie pretrvávajúce úzkostné a depresívne stavy, ťažkosti s alkoholom či inými návykovými látkami, správaním či rôznymi interpersonálnymi problémami. “Na špecializovaných ambulanciách sa psychiatri venujú liečbe alkoholizmu a drogových závislostí, liečbe úzkostných a afektívnych stavov i gerontopsychiatrii. Spadá tam aj ambulancia ´žena a duševné zdravie´,” vysvetľuje MUDr. Breznoščáková.
Starších ľudí so psychickými ťažkosťami posielajú na kliniku väčšinou kolegovia obvodní lekári, ambulantní psychiatri či iní odborníci. Často ich privedú aj samotní príbuzní. Najrozšírenejším problémom, s ktorým sa stretávajú, je demencia. Tá postihuje starších ľudí v obrovskej miere. “Veľa ľudí, bohužiaľ aj odborníkov, si však myslí, že demencia je niečím, čo každého človeka. Nie je to vôbec pravda. Každý človek starne, no nemusí to znamenať, že tým utrpí aj pamäťová časť jeho mozgu. Môže mať totiž iné problémy, ktoré majú podobné príznaky ako demencia.”
Kvôli tomu sa na klinike snažia rozlišovať prirodzené patologické starnutie od toho psychického. Ak si však niekto myslí, že mu riziko demencie hrozí až v neskorom veku, mal by sa mať na pozore. Najmladším pacientom s demenciou bol 47-ročný muž. “Poznáme totiž rôzne druhy demencie. Nemusí ísť o tú najčastejšiu - Alzheimerovu. Túto chorobu dokáže spustiť mnoho faktorov.” Demenciu môže odštartovať napríklad aj pohlavná choroba ako syfilis.
Starších ľudí okrem demencie trápi aj obrovské množstvo iných psychických porúch. Veľmi častým je napríklad syndróm akútneho stavu zmätenosti, keď človek rozpráva “scestne”. “Ak človek trpí touto diagnózou, väčšinou nevie, čo robí, niekedy sa sám od seba vyzlieka. Spúšťačov takýchto problémov je veľa. Takto reagovať môže napríklad aj starší človek, ktorý má svoje zaužívané stereotypy a dlhý čas je iba doma. Odrazu ho hospitalizujú, a tým sa tieto stereotypy narušia.” Taký stav zvlášť, v staršom veku, môžu spôsobiť aj určité liekové interakcie. Dôchodcovia totiž často berú veľké množstvá liekov, ktoré môžu medzi sebou zle reagovať.
Ďalšími spúšťačmi psychických porúch starších ľudí sú aj rôzne infekcie, nádory, endokrinné a metabolické poruchy, intoxikácie, ale i bežné úrazy. Poruchy u staršieho človeka však môžu vzniknúť aj bez evidentného zapríčinenia, niekedy ide aj o banality. “Spúšťačom kognitívnej poruchy ústiacej až do demencie môže byť napríklad aj odchod na dôchodok. Po rokoch, keď žili aktívnym životom, nastane zmena. Jednoducho prestanú zaťažovať svoj mozog natoľko, ako boli zvyknutí.” To potom môže vyvolať rôzne pocity menejcennosti, či skleslosti.
Okrem kognitívnych a mnestických porúch starších ľudí trápia často aj poruchy myslenia, vnímania, afektivity, orientácie, správania a pamäti alebo mávajú aj iluzívne zážitky. “Niekedy ide len o dočasné prechodné stavy, ktoré môžu trvať niekoľko dní či dokonca hodín. Inokedy o dlhodobejšie ťažšie poruchy.” Ak starší človek zabúda, nemusí sa teda okamžite zľaknúť, že je to prejavom nejakého vážneho ochorenia. “Často ide o sekundárny problém napríklad pri úzkosti či depresii, teda skôr o poruchu pozornosti, ktorá sa správnou liečbou dokáže pomerne rýchlo vyriešiť. Je však pravdou, že sa takéto prejavy nesmú podceňovať.” Trápenie svojich rodičov často ťažko prežívajú aj ich blízki. Niekedy je to hotové peklo. “Preto nemám rada názory niektorých ľudí, odsudzujúce to, že niekto dal svojho rodiča do domova dôchodcov, či iného špecializovaného zariadenia. Veľmi často je to tým lepším riešením, ako ho držať doma, zavretého za štyrmi stenami. Ak človek nie je pripravený plne sa obetovať takto chorému rodičovi, trpí nielen on, ale aj ten, o koho sa stará.”
Často sa potom prejavuje efekt “snehovej gule” a na pacientov v dôchodcovskom veku sa nabaľujú aj ich príbuzní a potom sa nezriedka stáva, že sa sami stávajú pacientmi. Počas praxe sa MUDr. Breznoščáková stretla s viacerými smutnými prípadmi. Je ťažké pozerať ako sa niekedy z otcov a hláv rodín stávajú starci správajúci sa ako deti. “Jedným z najstarších pacientov bol 93-ročný muž, ktorý v dôsledku zlomeniny krčka stehennej kosti podstúpil operáciu v celkovej anestéze. Tá pravdepodobne odštartovala výrazné poruchy správania a orientácie, postupne kognitívny úbytok a následne aj osobnostné zmeny ústiace do úplnej nesebestačnosti dovtedy relatívne samostatne fungujúceho človeka.”
Odborníčka však zažila vyslovene nepríjemné prípady. “Snáď najdramatickejšie u starších pacientov vyznievajú poruchy správania pod vplyvom rôznych psychických porúch, keď napríklad pacienti nevhodne vtipkujú, neočakávane sa vyzliekajú alebo sú agresívni, čo je samozrejme veľmi nepríjemné. Stretli sme sa tu aj s cca len 43 kilogramov vážiacim starším mužom, ktorý bol však taký agresívny, že ho mali problém upokojiť traja ošetrovatelia.”
Niektorí pacienti s výraznými poruchami správania v zmysle ohrozovania seba či iných musia byť hospitalizovaní na takzvanom akútnom oddelení, niekedy aj v sieťovej posteli. „Je to jeden z najhumánnejších prostriedkov ako im zabrániť, aby ublížili niekomu cudziemu alebo sebe. Mnohí majú totiž sebadeštrukčné sklony, búchajú si hlavy o stenu a podobne.” Na oddeleniach 1. Psychiatrickej kliniky FNLP teda niekedy býva “veselo”. “Mali sme tu napríklad aj staršiu ženu, ktorá pobehovala po chodbách, spievala a všade rozlievala vodu.”
MUDr. Breznoščáková si spomína aj na iné kuriózne a humorné prípady. “Raz nám priniesli muža v pokročilom veku, ktorý sa zamiloval. Svojej láske pritom dvoril zaujímavým spôsobom a to tak, že sa k nej šplhal po hromozvode bloku s ružou v ústach.” Podobným dobrodruhom bol iný starší muž, po ktorom jeho príbuzní pátrali niekoľko týždňov. “Bol dezorientovaný. Cestoval vlakom z dediny do dediny, pričom sa stále vydával za niektorú zo svojich obľúbených poviedkových postáv,” hovorí odborníčka s úsmevom a dodáva, že tieto prípady našťastie skončili dobre.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
SITA: Očná klinika FNLP sa zapojila do boja proti zelenému zákalu Formátovať pre tlač

12 marec 2009    

Zverejnila 11.3.2009 tlačová agentúra SITA: 

Očná klinika FNLP sa zapojila do boja proti zelenému zákalu

KOŠICE 11. marca (WEBNOVINY) – Očná klinika Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice sa pripojila k Svetovému dňu glaukómu, ktorý pripadá na štvrtok 12. marca. Je zameraný na boj proti glaukómu - zelenému zákalu, ktorý patrí ...

KOŠICE 11. marca (WEBNOVINY) – Očná klinika Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice sa pripojila k Svetovému dňu glaukómu, ktorý pripadá na štvrtok 12. marca. Je zameraný na boj proti glaukómu - zelenému zákalu, ktorý patrí medzi vážne a zrak ohrozujúce ochorenia. Ide o druhú najčastejšiu príčinou slepoty na svete. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, v súvislosti so Svetovým dňom glaukómu očná klinika včera a dnes robí bezplatné merania vnútroočného tlaku pre širokú verejnosť. "Pri zistení vyšších hodnôt vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik glaukómu, boli pacienti odporučení na kompletné očné vyšetrenie. Cieľom tejto akcie bolo, popri prevencii, zvýšiť povedomie a informovanosť ľudí o zelenom zákale, pretože predstavuje chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu a starostlivosť oftalmológa,“ uviedla Oravcová.

Zástupkyňa prednostu Očnej kliniky FNLP Monika Moravská povedala, že glaukóm je hlavnou príčinou slepoty v európskych krajinách a severnej Amerike a treťou hlavnou príčinou slepoty v rozvojových krajinách. Odhaduje sa, že len polovica zo 105 miliónov glaukomatikov na svete je správne diagnostikovaná a liečená. Pritom iba skorým odhalením ochorenia sa môže predísť nenávratnej strate videnia.

Glaukóm môže ohrozovať všetky vekové kategórie. Medzi rizikové faktory patria zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, výskyt zeleného zákalu u rodinných príslušníkov, migréna, fajčenie a cievne ochorenia.

"Jedinou stratégiou ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je včasná prevencia, odhalenie ochorenia a jeho včasná liečba,“ hovorí Moravská, podľa ktorej je u pacientov s podozrením na glaukóm nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť aj zrakový nerv.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
<< Začiatok < Predchádzajúce 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Ďalšie > Koniec >>

Results 1585 - 1593 z 2046
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001