Dnes je piatok 30. septembra 2016. Sviatok má Jarolím zajtra má sviatok Arnold .  

Domovská stránka
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka

    


Domovská stránka arrow Telefónny zoznam
Telefónny Zoznam
KOŠICKÝ VEČER: Všetci košickí pacienti, chorí na AIDS, sa nakazili pohlavným stykom Formátovať pre tlač

09 december 2008    
Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 09 december 2008 )   Čítať viac...  
POZVÁNKA na vedeckú pracovnú konferenciu s medzinárodnou účasťou - BIOMEDICÍNSKE POSTUPY Formátovať pre tlač

08 december 2008    

Pozývame Vás na 
vedeckú pracovnú konferenciu s medzinárodnou účasťou,
ktorá sa koná dňa 10. 12. 2008 o 13.00 hod
v posluchárni prof. Póra pri  IV. Internej Klinike FN L. Pasteura Košice
na Rastislavovej č. 43

Téma: BIOMEDICÍNSKE  POSTUPY 

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 11 november 2010 )   Čítať viac...  
Medzi pacientov oddelenia detskej psychiatrie dnes zavítal Mikuláš Formátovať pre tlač

05 december 2008    

05/12/2008Dnes predpoludním sa uskutočnila v priestoroch oddelenia detskej psychiatrie II. Psychiatrickej kliniky FN L. Pasteura Košice na Rastislavovej 43 Mikulášska oslava. Pozvanie medzi malých pacientov prijal už tradične i starosta mestskej časti Košice-Juh JUDr. Jaroslav Hlinka, ktorí medzi ne zavítal spolu s Mikulášom a priniesol im aj sladké balíčky. Malých pacientov tiež potešili žiaci zo Základnej umeleckej školy Márie Hemerkovej v Košiciach, ktorí si pre nich pripravili pekný program pretkaný hovoreným slovom, vianočnými koledami a starou muzikou. Chorým deťom priniesli malí hudobníci popri dobrej nálade v rámci benefičného koncertu i chutné sladkosti.

Kultúrnym programom sa prezentovali aj pacienti oddelenia detskej psychiatrie, ktorí sa pesničkami a básničkami odvďačili milým hosťom a Mikulášovi za milé darčeky. Pripraviť pekný program im pomohli učiteľky zo Základnej školy s materskou školou pri zdravotníckom zariadení.

Image

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 05 december 2008 )   Čítať viac...  
AIDS centrum má za sebou 12-ročnú históriu Formátovať pre tlač

02 december 2008    

V AIDS centre Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice evidujeme k dnešnému dňu 35 infikovaných vírusom HIV. Ide o kumulatívny počet pacientov, teda všetkých u ktorých bola HIV infekcia dosiaľ zistená. Z nich piati zomreli a ďalší piati sú v rozvinutom štádiu ochorenia na AIDS.

„AIDS je skratka pre syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Ide o smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami. Prenášať sa môže pohlavným stykom, krvnou cestou alebo z matky na dieťa počas pôrodu. AIDS je posledné štádium infekcie HIV, ktorú spôsobuje infekcia vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Predpokladá sa, že ide o mutáciu opičieho vírusu, ktorý sa preniesol na človeka,“ hovorí Doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD., vedúci lekár AIDS centra Fakultnej nemocnice L. Pasteura Košice a LF UPJŠ. Toto centrum má za sebou 12-ročnú históriu a jeho úlohou je dispenzarizovať pacientov zo zistenou HIV infekciou, poskytovať im liečebnú starostlivosť a podieľať sa osvetovej činnosti a rôznych projektoch súvisiacich s výchovou aktivistov.

Ako vysvetľuje docent Jarčuška, vírus HIV napáda jeden z typov bielych krviniek človeka, takzvané T-lymfocyty. Naviaže sa na ich povrch, bunky usmrtí a využije ich genetický materiál pre vlastné rozmnoženie. Potom napáda ďalšie lymfocyty, čím ničí ľudský imunitný systém. 

Infekcia HIV prechádza niekoľkými štádiami. V priebehu prvých týždňov sa u človeka rozvinie akútne ochorenie podobné infekčnej mononukleóze. Jeho príznakmi sú celková únava, nútenie na vracanie, hnačka, bolesti kĺbov a svalov, teploty, bolesti hrdla, stuhnutosť, zväčšenie lymfatických uzlín, prípadne úbytok hmotnosti. Po tomto štádiu, ktoré väčšinou rýchlo odznie, môže byť infikovaný človek aj niekoľko rokov bez zjavných príznakov. Avšak jeho imunitný systém sa postupne oslabuje a časom sa začnú prejavovať chronické respiračné alebo plesňové ochorenia či atypické nádory. Človek nakoniec podľahne v dôsledku oslabenia imunitného systému buď onkologickému, alebo inak celkom bežnému ochoreniu.

„Vo svete žije s vírusom HIV približne 30 až 36 miliónov ľudí a každý rok sa ním infikuje 2,7 až 3 milióny ľudí najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku. Približne 20 miliónov ľudí doteraz zomrelo. Na Slovensku sa prvý prípad nákazy HIV objavil v roku 1985 a odvtedy sa vírusom infikovalo približne 260 pacientov,“ konštatuje Doc. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.

Vekový priemer pacientov registrovaných v AIDS centre FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ je približne tridsať rokov a prevažujú medzi nimi muži. Veľkú časť z nich tvoria homosexuáli. Spomedzi skupiny deviatich žien infikovaných HIV je päť takých, ktoré priviedli na svet dieťa. Všetky pacientky porodili cisárskym rezom, ktorý predstavuje najmenšie riziko infikovania dieťaťa vírusom HIV z matkinej krvi a žiadne z nich nebolo vírusom nakazené. Najmladší pacient evidovaný v AIDS centre FN L. Pasteura Košice a LF UPJŠ má 21 rokov a najstarší šesťdesiat.

História:

- Ako prvý popísal ochorenie AIDS v roku 1981 Dr. Michael Gottlieb v San Franciscu (USA). Na základe pozorovania atypického zápalu pľúc u viacerých pacientov ho nazval „syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti“.
- V roku 1983 prof. Luc Montagnier v Pasteurovom ústave v Paríži izoloval z uzlín pacienta s AIDS vírus, ktorý označil za možného pôvodcu ochorenia. O rok neskôr v USA tím prof. Galla izoloval vírus od viacerých pacientov a konštatoval, že vyvoláva ochorenie AIDS. Jeden z troch spoluobjaviteľov vírusu bol Slovák Mikuláš Popovič.
- Prvý december bol Svetovou zdravotníckou organizáciou a OSN vyhlásený za Svetový deň AIDS. Pripomína sa už dvadsať rokov a jeho symbolom je červená stužka solidarity.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 02 december 2008 )    
KORZÁR: Jeden pratal sneh, druhý sa boboval Formátovať pre tlač

27 november 2008    

UVEREJNENÉ 26.11.2008 v denníku Korzár: 

Jeden pratal sneh, druhý sa boboval

KOŠICE. Lekári zatiaľ veľa starostí s čerstvo napadnutým snehom nemali. Včera na Centrálnom príjme Kliniky úrazovej chirurgie vo FN L. Pasteura na Rastislavovej ošetrili 2 prípady, súvisiace s počasím. Prvým zraneným bol 75ročný muž, ktorý spadol pri odpratávaní snehu na dvore a udrel si pri tom hlavu. O niečo neskôr bol v nemocnici ošetrený 12-ročnýchlapec. Ten si narazil nohu pri svojom prvom tohtoročnom bobovaní. Ani jeden z nich nebol hospitalizovaný.
"Upozorňujeme ľudí, aby boli opatrní pri šoférovaní, vyhýbali sa neočisteným chodníkom a nechodili s rukami vo vreckách, pri páde ich nestihnú vybrať a stlmiť dopad na zem dlaňou," vystríhal pred možnými nástrahami traumatológ Maroš Kožuch.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 09 december 2008 )    
<< Začiatok < Predchádzajúce 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Ďalšie > Koniec >>

Results 1585 - 1593 z 1979
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001