Dnes je nedeľa 22. októbra 2017. Sviatok má Sergej zajtra má sviatok Alojzia .  

Domovská stránka
Nemocnica
Služby
Nadácie
Pre pacientov
Mediálne centrum
Pracovná zdravotná služba
Projekty EÚ
Výskum a vývoj
Protikorupčná linka

    


Domovská stránka arrow Telefónny zoznam
Telefónny Zoznam
Na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike sa narodili prvé tohročné trojčatá Formátovať pre tlač

15 február 2009    

Vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice sa narodili vo štvrtok  12. februára 2008 o jednej hodine ráno prvé tohoročné trojčatá. Pôrod sa uskutočnil na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike, realizoval sa cisárskym rezom a prebehol bez akýchkoľvek komplikácií. Dvadsaťpäťročná  mamička pochádzajúca z okresu Rimavská Sobota a jej dcérky vážiace 2100, 1960 a 1880 gramov boli po narodení v poriadku a momentálne sú v starostlivosti pracovníkov Kliniky neonatológie Detskej fakultnej nemocnice.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
ZDRAVOTNÍCKE NOVINY: Kurz regionálnej anestézie Formátovať pre tlač

13 február 2009    

Uverejnené 12.2.2009 v Zdravotníckych novinách:

Kurz regionálnej anestézie
FN LP Košice

Na košickej I. klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice L. Pasteura bolo v čase existencie Slovenskej akadémie regionálnej anestézie v rokoch 1998 až 2004 jedno zo školiacich stredísk SARA. V súčasnosti vzrastá záujem o školenia v technikách regionálnej anestézie; určité aktivity sa konajú na Klinike SZU na Kramároch, v nemocnici v Ústí nad Labem v Českej republike. Vďaka dobrej spolupráci s Ústavom anatómie LF UPJŠ sa rozhodli podobné podujatie zorganizovať aj na košickej I. klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. Okrem klinických pracovníkov tohto pracoviska na jeho príprave a priebehu participovali lekári z nemocnice v anglickom Wexhame (mimochodom, predtým zamestnaní na KAIM) a kolegovia z Ústavu anatómie. Na kurze sa zúčastnilo 20 lekárov.
Prvý deň pozostával z prednášok o histórii a o súčasnom stave vykonávania regionálnej anestézie na Slovensku, o využívaní liekov aplikovaných počas regionálnej anestézie a o využívaní rôznych možností identifikácie správnej polohy ihly na dosiahnutie úspešnosti bloku. Súčasťou popoludnia boli praktické demonštrácie topografickej anatómie na kadáveroch v pitevni Ústavu anatómie. Pre možnosť dôkladnejšieho vysvetľovania boli účastníci rozdelení do 4 skupín. „Nasledujúci deň boli na programe popisy rôznych techník, predovšetkým periférnych nervových blokád na hornej a dolnej končatine podporovaných multimediálnymi prezentáciami. Nasledovali identifikácie a nácvik nervov pomocou elektrostimulačného pera na figurantoch - pracovníkoch KAIM a nácvik identifikácie štruktúr ultrazvukovými prístrojmi na simulátoroch, ktoré sme si pripravili z kuracích pŕs a rôznych plastových hadičiek," informoval prednosta I. KAIM doc. MUDr. Jozef Firment, PhD. Kurz sa stretol s veľkým ohlasom.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
KORZÁR: Biopotraviny: Sú drahšie, ale aj zdravšie? Formátovať pre tlač

13 február 2009    

Uverejené  7.2.2009 v denníku KORZÁR:

Biopotraviny: Sú drahšie, ale aj zdravšie?

Do módy sa dostávajú biopotraviny. Majú byť oveľa prospešnejšie ako tie "obyčajné". Nie každý má však s nimi dobré skúsenosti. Pozreli sme sa preto, v čom sa líšia od tých, ktoré bežne jeme.

KOŠICE. "Banány konzumujem odjakživa. Po požití biobanánov som mal veľmi ťažkú alergickú reakciu," posťažoval sa nám čitateľ z Košíc.
Bioprodukty pritom majú byť zdravšie. Robiť sa môžu len zo surovín z ekologickej poľnohospodárskej výroby.
"Tou je výroba rastlín, v ktorej sa používajú osobitné osevné postupy, zelené hnojenie, hnojenie organickými hnojivami, mechanické a biologické metódy na ochranu rastlín. Pri chove zvierat sa používajú výlučne krmivá pochádzajúce z ekologickej rastlinnej výroby a venuje sa im osobitná veterinárna starostlivosť," vysvetlil Karol László, zástupca riaditeľky Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice -mesto (RVPS).
Podľa prednostu Kliniky preventívnej medicíny a telovýchovného lekárstva Fakultnej nemocnice L. Pasteura a Lekárskej fakulty UPJŠ Daniela Pellu by mali byť biopotraviny zdravšie: "Eliminujeme tak mnohé škodlivo pôsobiace konzervačné látky, ochucovadlá, farbivá. Aj spôsob uskladnenia, bez plastov, hliníkových fólií, atď. je zdravší."

RVPS: Nie je veľa nedostatkov

Pojmy "bio"a "eko"sa môžu používať v obchodných názvoch vtedy, ak spĺňajú stanovené podmienky a minimálne 95 percent hmotnosti ich zložiek poľnohospodárskeho pôvodu je ekologických. Dopsiaľ bolo 70 až 95 percent. Podľa Lászlóa sa bude možné spoliehať na nižšie riziko prítomnosti geneticky modifikovanách organizmov v týchto potravinách. Kontrolu biopotravín u nás zabezpečuje RVPS.
"Nelíši sa od kontroly ostatných komodít vyrábaných bežným spôsobom. Je zameraná hlavne na zdravotnú bezpečnosť, dodržiavanie dátumu spotreby a minimálnej trvanlivosti, správnosti označovania, balenia, skladovania a uchovávania, prepravy, inej manipulácie a pod," vysvetlil László. "Pri kontrolách biopotravín sme nezaznamenali veľa nedostatkov. To však môže byť ovplyvnené ich skromným podielom na trhu s potravinami."

Neveriť lacnej reklame

Pri kúpe biopotravín, ktorých cena je oveľa vyššia, odporúča RVPS sa zamerať na povinné údaje na obale. Hlavne číselný kód štátnej alebo súkromnej inšpekčnej organizácie, logo Ekologické poľnohospodárstvo a označenie miesta poľnohospodárskej výroby surovín.
Podľa Pellu však netreba hneď uveriť lacnej reklame: "Žiaľ, deklarované biopotraviny nemusia v súčasnosti byť vždy biopotravinami. Napríklad spolupracujem s istým belgickým výrobcom, ktorý nemá záujem o viaceré východoeurópske trhy práve z dôvodu predaja aj menej kvalitných výrobkov nespĺňajúcich kritériá biopotravín," upozornil.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
LIEK: Nakazení vírusom hepatitíy C majú novú nádej Formátovať pre tlač

09 február 2009    

Uverejnené 6.2.2009, LIEK:
Nakazení
vírusom hepatitíy C majú novú nádej

Koncom uplynulého roka sa v Trenčianskych Tepliciach stretli pacienti s ochoreniami pečene, ktorí sa združujú v pacientskej organizácii Hep Help Klub. Spoločne s lekármi diskutovali na aktuálne témy týkajúce sa rôznych ochorení pečene, najmä o jednotlivých formách hepatitídy. Stretnutie malo reagovať na aktuálny stav tohto vážneho ochorenia vo svete, ale hlavne na Slovensku. Diskutovalo sa takisto o možnosti opakovanej liečby pacientov s chronickou hepatitídou C po zlyhaní predchádzajúcej liečby, ktorá je dostupná už aj na Slovensku.
Počet akútnych hepatitíd najmä vo vyspelých krajinách vďaka preventívnym opatreniam, medzi ktoré patrí aj očkovanie proti vírusovej hepatitíde A a B, výrazne klesá. Prvoradým problémom sa stávajú chronické hepatitídy, ktoré môžu vzniknúť po infekcii vírusom hepatitídy B, C a D. Na Slovensku sa stretávame predovšetkým s chronickými infekciami vírusom hepatitídy B a C.
Svetové štatistiky sú alarmujúce. Tie ukazujú, že každý dvanásty obyvateľ planéty je nakazený hepatitídou B, resp. C. Tieto dve formy hepatitídy sú o to zákernejšie, že prebehnú často bez príznakov alebo len s nevýraznými príznakmi a uniknú tak diagnostike. Takisto v priebehu chronickej hepatitídy nemusia byť prítomné žiadne prejavy ochorenia alebo to môžu byť len nevýrazné necharakteristické ťažkosti, ako únava, slabosť, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti. Napriek tomu ochorenie môže viesť k vzniku cirhózy pečene alebo hepatocelulárneho karcinómu. Zákernejší priebeh má infekcia vírusom hepatitídy C, pri ktorej prejavy ochorenia vo väčšine prípadov akútnych infekcií nie sú vôbec prítomné alebo sú málo výrazné a prechod do chronickej hepatitídy je viac ako v 80 % prípadov.

Ako vzniká nákaza

Najčastejšími formami spôsobu nákazy sú krvná transfúzia a plazma podané pred rokom 1992, intravenózne užívanie drog, tetovanie, piercing, akupunktúra, prostredníctvom zdravotníckych nástrojov, vzájomné požičiavanie predmetov osobnej hygieny či promiskuitný spôsob života.
Údaje zo Slovenska poukazujú na výskyt chronickej infekcie v 0,67 % obyvateľstva, čo znamená približne 35 000 infikovaných ľudí. V skutočnosti diagnostikovaných a liečených je približne iba 1 % z nich, pre ostatných znamená táto infekcia skrytú hrozbu, ktorá sa môže prejaviť, až keď je už prítomné ťažké poškodenie pečene.

Pokrok v diagnostike i liečbe

Podľa predsedníčky Hep Help Klubu Ester Ďurákovej bola cesta v liečbe hepatitídy C na Slovensku dramatická: „V roku 1989 bol na Slovensku prvýkrát objavený tento vírus a dnes už máme možnosti, ako pacientov po zlyhaní prvej liečby znovu liečiť a dať im novú nádej. Hlavne v posledných desiatich rokoch u nás došlo k významnému pokroku v diagnostike a liečbe vírusových hepatitíd."
Ešte v nedávnej minulosti v prípade osôb, u ktorých liečba zlyhala, nebola známa žiadna ďalšia možnosť, ako ich úspešne liečiť. Až výsledky nedávno skončenej klinickej štúdie potvrdili úspešnosť opakovanej liečby aj u týchto pacientov. Touto novou liečbou je možné viac ako polovicu infikovaných pacientov zbaviť vírusu a úplne ich vyliečiť.
Prof. MUDr. Ivan Schréter, prednosta Kliniky infekčných chorôb Fakultnej nemocnice s poliklinikou L. Pasteura v Košiciach, povedal: „V liečbe chronickej hepatitídy sa používali zo začiatku klasické interferóny alfa samostatne. Podiel úspešne liečených však bol veľmi malý. Úspešnosť liečby sa zvýšila po zavedení kombinovanej liečby interferónmi a ribavirínom. Najväčší prínos predstavovalo zavedenie pegylovaných interferónov do liečby tejto infekcie." Po kategorizácii liekov platnej od 1. júla 2008 túto liečbu plne hradia zdravotné poisťovne v prípadoch, ktoré spĺňajú indikačné obmedzenia. Aj v Slovenskej republike sa tak stala možnosť opakovanej liečby už skutočnosťou a novou nádejou pre pacientov, ktorých sa nateraz nepodarilo zbaviť takej zákernej infekcie, akou je chronická vírusová hepatitída C.

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
Naposledy zmenené ( 09 február 2009 )    
SME: O kvalite zdravotníckych zariadení rozhodne počet zachránených životov Formátovať pre tlač

09 február 2009    

Uverejnené 5.2.2009 v denníku SME:

Nemocnice preveria prísnejšie
O kvalite zdravotníckych zariadení rozhodne počet zachránených životov

Najlepšou nemocnicou bude tá, ktorej neumierajú pacienti a dobre sa o nich postará. Menej bude závisieť od názoru pacientov.
BRATISLAVA. Zdravotné poisťovne čoskoro vytvoria rebríčky slovenských nemocníc presné ako nikdy doteraz. Ministerstvo zdravotníctva totiž vypracovalo nový návod, ako nemocnice hodnotiť. O ich umiestnení v rebríčku rozhodne napríklad to, koľko životov dokážu zachrániť pri operáciách, či úmrtnosť pri pôrode. Menší význam teraz bude mať naopak názor pacientov.
Ministerstvo pripravilo rozšírený zoznam indikátorov kvality. Ten už tento týždeň prešiel Legislatívnou radou vlády, definitívne ho má potvrdiť kabinet. Úspešné operácie a pôrody
Novinkou je väčší dôraz na štatistiky o úmrtnosti v nemocniciach. Ak má byť klinika označená za kvalitnú, musí dokázať zachrániť čo najviac životov. Jedným z nových kritérií je napríklad aj úmrtnosť matiek v súvislosti s pôrodom. Podľa nových pravidiel bude nemocnica strácať body aj vtedy, keď bude mať vysoký počet pacientov s preležaninami.
Dôležitejšia bude aj prevencia. Čím viac preventívnych prehliadok zdravotnícke zariadenia vykonajú, tým vyššie v zozname sa dostanú. Pozornosť sa zameria najmä na gynekologické preventívne prehliadky a na kontroly detí.
Naopak, oproti starému zoznamu sa zúžili kritériá spokojnosti pacienta. Vypadol napríklad indikátor riešenia sťažností pacientov. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková vysvetľuje, že zmenu navrhli odborníci Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a zdravotných poisťovní. Pacientom dávajú zdravotnícki experti v celkovom hodnotení nemocníc len desať- až pätnásťpercentnú váhu.
Nemocnice sú s novými pravidlami spokojné. Hovoria, že takéto hodnotenie nemocníc bude bližšie k pravde a lepšie odrazí ich skutočný stav a rozdiely medzi nimi.
„Vítame iniciatívu ministerstva zdravotníctva. Veríme, že sa tým zlepší objektivita hodnotenia,“ hovorí Jaroslav Šajty, riaditeľ Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
Podobne sa vyjadrujú aj ostatní riaditelia nemocníc. Výhodou podľa nich je, že sa konečne zjednotia kritériá na posudzovanie nemocníc, ktoré sa doteraz medzi poisťovňami líšili.

©SME

***

Čo určí kvalitu nemocníc

* starostlivosť o zuby sa bude sledovať nielen u detí, ale aj u dospelých, * pri všeobecných ambulanciách sa bude prihliadať na počet návštev lekára, * sledovať sa bude úmrtnosť po srdcovocievnych ochoreniach, * sledovať budú aj opakovanú hospitalizáciu do 30 a do 90 dní, * hodnotiť samáaj pomer operovaných pacientov ku všetkým hospitalizovaným.

(krátené)

 

Pridal: RNDr. Jaroslava Oravcová    
   
<< Začiatok < Predchádzajúce 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 Ďalšie > Koniec >>

Results 1585 - 1593 z 2031
Právno-personálne inform.
Verejné obstarávanie
Nehnuteľný majetok
Tlačivá
Faktúry a objednávky
Pre zamestnancov

 
Najnovšie
Najčítanejšie

 

 
 


Louis Pasteur

©2000-2016 UNLP Košice
ISO 9001 ISO 9001